› rozwój i edukacja |
ponad rok temu
29.10.2018 Marcin Mongiałło komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu, jako jedna z trzech szkół z naszego województwa, a jedyna z Elbląga, bierze udział w projekcie „Akademia Liderów – wychowujemy z pasją II". Projekt zakłada współpracę Związku Harcerstwa Polskiego z trzema szkołami: z Elbląga, Olsztyna i Kozłowa. Każda ze szkół realizuje zadania odpowiadające jej potrzebom.
W miniony weekend (26-27 października) na terenie placówki położonej na terenie elbląskiej dzielnicy Zawodzie odbyły się warsztaty „Jak pomóc innym", podczas których dwadzieścioro dzieci – uczestników projektu –dowiedziało się jak można pomagać innym na różnych polach działania.
Dzieci w praktyce uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy, zostały poinformowane, czym jest wolontariat, miały kontakt z przedstawicielką Schrnoniska dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu, wzięły udział w grze miejskiej... Szkołę odwiedziła harcmistrz Ewa Dyrda z Olsztyna, która jest koordynatorką projektu na szczeblu wojewódzkim. Na terenie szkoły projekt koordynowała harcmistrz Marzena Skonieczna.
Projekt polega na tym, że angażuje trzy szkoły z województwa w działania. W pierwszej edycji były to: I Liceum Ogólnokształcące z Elbląga, Zespół Szkół z Kozłowa z gminy Nidzica i Studium Medyczne z Olsztyna. W tegorocznej edycji projekt angażuje Szkołę Podstawową nr 8 w Elblągu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kozłowie i Zespół Szkół Ekonomicznych w Olsztynie.
Każdy warsztat ma inny temat. Model w Olsztynie to jest model "firmy, w której chcę pracować", tematem tego warsztatu (w SP nr 8 – przyp. red.) jest "Jak pomóc innym", a w Kozłowie warsztat ma nazwę "Razem możemy więcej". Tu chodzi o partnerstwo Związku Harcerstwa Polskiego ze szkołami, a przy tym promowanie idei wolontariatu: jak pomagać innym?, w jaki sposób się odnaleźć?, jak zainspirować dzieci?
Myślę, że jest to dobry pomysł, że trafiliśmy na tę szkołę, bo już od najmłodszych lat dzieci chętnie pomagają. Dowiedziały się dzisiaj, kto może być wolontariuszem i od jakiego wieku oficjalnie mogą pomagać na tych zasadach, w jakich opcjach mogą ucestniczyć. Miały kontakt z przedstawicielką ze Schronska dla Bezdomnych Zwierząt, gdzie praktycznie już teraz, pod opieką rodziców, mogą udzielać pomocy. Efektem tych działań ma być wydarzenie skierowane do społeczności lokalnej i tu już jest pomysł, a końcowym etapem będzie konferencja w Olsztynie, która odbędzie się 21 listopada, w czasie której 60 uczestników i 15 trenerów będzie prezentować to, czego razem się nauczyli, co poznali i co udało się wypracować podczas tych warsztatów
– poinformowała nas Ewa Dyrda, szefowa Chorągwianego Zespołu Kadry Kształcącej Rzeka Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej Związku Harcerstwa Polskiego.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |