› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Elbląscy szóstoklasiści już po egzaminach

› bieżące ponad rok temu    4.04.2013
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Komisja Egzaminacyjna W Szkole Podstawowej nr 8Komisja Egzaminacyjna W Szkole Podstawowej nr 8 fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Dziś szóstoklasiści podeszli do pierwszego poważnego egzaminu w ich życiu. W elbląskich szkołach podstawowych pierwszy stres przeżyło 1073 uczniów. Wyniki sprawdzianu poznamy w czerwcu.

- Próba generalna przed właściwym testem szóstoklasisty była jedna, ale przed nią nauczyciele przygotowywali uczniów we własnym zakresie. Zapoznawali dzieci z testami, rozwiązywali zadania z poprzednich lat, uczyli dzieci, jak je czytać – mówi Alicja Bałchan, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 8 w Elblągu

Z racji tego, że Szkoła Podstawowa Nr 8 przy ul. Szańcowej jest najmniejszą szkołą na terenie naszego miasta, w tym roku do sprawdzianu przystąpiło tu zaledwie 27 dzieci – przyznaje dyrektorka. W poprzednich latach ta liczba oscylowała w granicach 50 – 60.

Sprawdzian szóstoklasisty obejmuje zadania z przedmiotów: język polski, matematyka, przyroda i historia. Egzamin sprawdza poziom opanowania takich umiejętności, jak: czytanie, pisanie, rozumowanie, wyszukiwanie informacji oraz wykorzystywanie wiedzy w praktyce, a u każdego dziecka są one naprawdę różne i to w głównej mierze od nich będzie zależeć wynik dzisiejszego testu – wyjaśnia dyrektor szkoły. Są uczniowie którzy znakomicie sobie radzą i zdobywają maksymalną liczbę punktów, są też tacy którzy lokują się na średnim pułapie. Naszym sukcesem jest niewątpliwie to, że nawet te dzieci, które uczą się najgorzej mają tych punktów kilkanaście – dodaje dyrektor.[red: 40 punktów to maksymalna liczba punktów do uzyskania podczas testów ]. - Na początku, kiedy wprowadzano testy kompetencji, z punktacją bywało różnie. Od kilku lat już takiej sytuacji nie mamy, by uczniowie zdobywali po kilka punktów – cieszy się.

Tak jak w poprzednich latach również podczas tegorocznych egzaminów uczniowie mają 60 minut na to, by rozwiązać od 20 do 26 zadań. Większość to zadania zamknięte, z czego 5-6 to polecenia o charakterze otwartym. Uczniom, którzy mają specyficzne trudności w nauce wydłużono czas o 30 minut. Testy są zamknięte w kopertach, a ich treść w poznają uczniowie tuż po otwarciu szczelnie zaklejonej koperty.

- Najgorzej dzieci radzą sobie ze skomplikowanymi zadaniami matematycznymi otwartymi – jeżeli takie są – tłumaczy Alicja Bałchan. Jeśli zadań jest dużo, spora liczba dzieci często nie zdąża sformułować krótkiej wypowiedzi pisemnej z języka polskiego. Sprawdzian szóstoklasisty to pierwszy szkolny egzamin, który ma wykazać jaką wiedzę i umiejętności ma każde dziecko kończące szkołę podstawową. Jego wynik nie decyduje o końcowej klasyfikacji.

Z racji odbywających się testów szóstoklasisty, zajęcia lekcyjne we wszystkich szkołach podstawowych są odwołane, mimo to, każda szkoła podstawowa ma w obowiązku zapewnić uczniom opiekę świetlicową.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.