› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Elbląg przeciwko przemocy

› bieżące 2 miesiące temu    30.11.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg przeciwko przemocy fot. Nadesłane

Listopad i grudzień to miesiące, w których głośno mówi się o problemie przemocy i prawach człowieka, w tym dzieci. 19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, a 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

W związku z tym elbląski samorząd, wspólnie z instytucjami oraz organizacjami działającymi na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zorganizował lokalną kampanię „Elbląg przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.

Wiele dzieci w Polsce doświadcza przemocy i cierpień w wyniku krzywdzenia, a konsekwencje tego są bardzo poważne. Wielu dorosłych, którzy byli świadkami przemocy wobec dzieci w tę przemoc nie reaguje. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości dorosłych do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają, albo widzą, że dziecko doświadcza przemocy oraz do przestrzegania praw dziecka, okazywania szacunku, respektowania swobody wyrażania myśli a przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa i nienaruszalności cielesnej.

W wyniku diagnozy problemów społecznych w Gminie Miasto Elbląg przeprowadzonej w 2022 roku, aż 25% uczniów zadeklarowało że doznało w swoim domu przemocy psychicznej a 9% przemocy fizycznej, przy czym większość stanowiły dziewczęta. Aż 49% uczniów przyznało, że o doświadczeniu przemocy z nikim nie rozmawia ani nikomu tego nie zgłasza. Prawie 70% uczniów obserwuje cyberprzemoc w swojej szkole. Najczęstszym rodzajem przemocy, który deklarowali uczniowie, było wykluczenie społeczne lub odtrącenie, dalej kolejno pobicia, obraźliwe sms-y i maile, zmuszanie do niechcianych czynności. To bardzo niepokojące dane, potwierdzające jedynie konieczność prowadzenia ciągłych działań, zarówno tych o charakterze interwencyjnych jak i profilaktyczno-edukacyjnych.

W ramach kampanii przygotowano następujące wydarzenia i działania realizowane przez Urząd Miejski – Departament Zdrowia i Spraw Społecznych, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, „Szkol-Med” oraz Elbląskie Centrum Usług Społecznych.

W elbląskich szkołach odbędzie się cykl wykładów edukacyjno – profilaktycznych na temat przeciwdziałania przemocy; Mieszkańcy, uczniowie, pedagodzy i wychowawcy otrzymają materiały edukacyjne uwrażliwiające na zjawisko przemocy; Zorganizowane zostaną konkursy dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych pod hasłem „Elbląg przeciwko przemocy” oraz „Jak walczyć z przemocą” oraz zawody sportowe dla uczniów klas I-III. Przygotowany zostanie spot uwrażliwiający na zjawisko przemocy rówieśniczej; W Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w dniach 03.12.2022r. oraz 10.12.2022r. odbędą się „Drzwi Otwarte”, podczas których będzie można uzyskać od specjalistów poradę i wsparcie.

W dniu 2 grudnia 2022 r. zostanie zorganizowana konferencja skierowana do pedagogów i wychowawców szkolnych oraz pielęgniarek szkolnych i środowiskowych, podczas której organizacje i instytucje pomocowe przedstawią swoją ofertę, odbędzie się cykl wykładów o tematyce przeciwdziałania przemocy (konferencja odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim, w godz. 10.00-15.00).

Przypominamy, że w naszym mieście działa także telefon zaufania dla dzieci, młodzieży i ich rodziców prowadzony na zlecenie samorządu przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Pod numerem telefonu 574-694-774 można uzyskać pomoc i wsparcie specjalistów: psychologa i terapeuty uzależnień.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.