› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Elbląg. Ponad 200 tys. zł do zwrotu ze świadczenia 500 plus

› dzieci i rodzina ponad rok temu    25.10.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Elbląg. Ponad 200 tys. zł do zwrotu ze świadczenia 500 plus  fot. archiwum elblag.net

Rodzice otrzymują co miesiąc pieniądze z 500 plus na podstawie złożonych wniosków. W tym czasie urzędnicy sprawdzają czy rzeczywiście świadczenie przysługuje. Okazało się, że w Elblągu musieli oni wydać 120 decyzji o zwrocie w sumie ponad 224 tys. zł nieprawnie pobranego świadczenia. 

Świadczenie wychowawcze 500 plus pobierają rodzice, opiekunowie prawni i faktyczni opiekunowie dziecka. Wysokość świadczenia ustalona została na kwotę 500 zł na dziecko (miesięcznie), przy czym wypłaty przysługują na: każde drugie i kolejne dziecko bez względu na dochody rodziny, a na pierwsze dziecko, jeśli dochód na osobę nie przekracza 800 zł. Kwota ta wynosi 1200 zł, jeśli którekolwiek z dzieci w rodzinie jest niepełnosprawne.

Pokusa by otrzymać świadczenie jest duża. Stąd zdarzają się przypadki naginania prawa, czyli podawania zaniżonych dochodów lub zatajania, że podjęło się pracę. Urzędnikom w weryfikacji pomaga informatyczny system Empatia. Można się z niego dowiedzieć czy pracodawca płaci składki danej osobie. Jeśli tak jest, to oznacza, że dana osoba nie jest bezrobotna.

W okresie od kwietnia 2016 r. do września 2017 r. zostało wydanych 120 decyzji w przedmiotowej sprawie na łączną kwotę 224 734,46 zł, z czego zwrócono łączną kwotę 104 797,43 zł

- informuje  Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu

Tylko w 2016 roku (od kwietnia do grudnia) wydano 30 takich decyzji, które opiewały  na kwotę 34 tys. 488 zł i 80 gr. 
W 2017 roku wydano 90 decyzji na 190 tys. 245 zł i 66 gr. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Do dyrektor elbląskiego MOPS
ponad rok temu 1
Proszę pociągnąć do odpowiedzialności pracownice MIOS, która od 3 miesięcy zwleka z wydawaniem decyzji swym podopiecznym. Chodzi tu o pracownice MOPS mającego w swym rejonie ulice Baztnskuegi,Kopernika,Chopina,Skłodowskiej.zWladyslawa 4. Skoro tak pani nie radzi sobie z wykonywaniem czynności urzędniczych,z tego tytułu też są nadużycia stanowiska urzędniczego ( sugerowanie podopiecznej by ta się leczyła), to czas wymienić takiego pracownika i wyciągnąć od niej konsekwencje. Urzędnik bowiem już nie jest bezkarny.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.