› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Elbląg. Pomóżmy w zbiórce alb dla dzieci z syberyjskiej parafii (+zdjęcia)

› dzieci i rodzina 7 miesięcy temu    13.11.2018
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
5 zdjęćWierni parafii Przemienienia Pańskiego w Błagowieszczeńsku, diecezja irkuckaWierni parafii Przemienienia Pańskiego w Błagowieszczeńsku, diecezja irkucka fot. nadesłane

Szkoła Podstawowa nr 21 w Elblągu ogłosiła zbiórkę pierwszokomunijnych alb dla dzieci z diecezji irkuckiej, ale przede wszystkim z parafii Przemienienia Pańskiego w Błagowieszczeńsku. Pracujący tam o. Łukasz, werbista zdając sobie sprawę, że dla rodziców to duży wydatek, poprosił o pomoc. 

Polaków można spotkać na całym świecie. Mieszkają także w Błagowieszczeńsku (ponad 200 tys. mieszkańców), w obwodzie amurskim, przy granicy z Chinami. Polska wspólnota katolicka powstała tam w XIX wieku. W 1896 roku zbudowała kościół. W 1910 roku arcybiskup Wincenty Kluczyński erygował parafię Przemienienia Pańskiego. Niestety kościół zbudowany z pieniędzy Polaków, dziś nie służy im, ale ludziom wyznającym prawosławie, którzy otrzymali go z ręki sowieckiej władzy w 1940 roku. Osiem lat wcześniej służył za skład siana. W 1994 roku oficjalnie została zarejestrowana katolicka parafia. Na kościół zaadoptowano siedzibę byłego laboratorium uniwersyteckiego.  

Właśnie w tej parafii, tak związanej z historii Polski i Polaków, pracuje o. Łukasz, werbista. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu poznali go podczas wycieczki do Muzeum Misyjno – Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.  Misjonarz powiadał  wówczas o swoim doświadczeniu pracy misyjnej w Tajwanie, a teraz jest w Błagowieszczeńsku. W imieniu swoich parafian prosi o niepotrzebne już pierwszokomunijne alby dla nie tylko polskich dzieci. 

Na ten apel odpowiedziała Szkoła Podstawowa nr 21 w Elblągu, a dokładnie sekcja charytatywna i wolontariatu Samorządu Uczniowskiego.

Gdyby ktoś zdecydował się na ofiarowanie swojej alby proszony jest o przyniesienie jej do sekretariatu szkoły (ul. Zbyszka Godlewskiego). Najlepiej do 23 listopada 

- wyjaśnia Anna Mulańska, nauczycielka, pomysłodawczyni przedsięwzięcia. 

Jak się dowiedzieliśmy alby zostaną przekazane Referatowi Misyjnemu Księży Werbistów w Pieniężnie, którzy dostarczą je dzieciom z Błagowieszczeńska. Gdyby alb było więcej niż 20, będą przekazane zostaną  innym parafiom w diecezji irkuckiej. Alby potrzebne są także w diecezjach na Ukrainie i Białorusi.  

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu nie po raz pierwszy pomagają misjonarzom i ich wiernym. 
10-letniej dziewczynce z Madagaskaru opłacili roczne czesne (400 zł). Pieniądze pochodziły z loterii fantowej, a fantami były zabawki i gry przyniesione przez dzieci. Do Togo i Ghany za pośrednictwem werbistów przekazały przybory szkolne. Zbierały także mydło i artykuły higieniczne. 

Dzieci z SP 21 doskonale wiedzą jaka pomoc jest potrzebna i w jak trudnych warunkach żyją ich rówieśnicy w krajach misyjnych. Spotykają się systematycznie z werbistami, którzy opowiadają im o swojej pracy. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z życia parafii w Błagowieszczeńsku, diecezja irkucka. 

 • Elbląg. Pomóżmy w zbiórce alb dla dzieci z syberyjskiej parafii
 • Elbląg. Pomóżmy w zbiórce alb dla dzieci z syberyjskiej parafii
 • Elbląg. Pomóżmy w zbiórce alb dla dzieci z syberyjskiej parafii
 • Elbląg. Pomóżmy w zbiórce alb dla dzieci z syberyjskiej parafii
 • Elbląg. Pomóżmy w zbiórce alb dla dzieci z syberyjskiej parafii
ilość zdjęć 5 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.