› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Elbląg: Odblaski mogą uratować życie (+wideo)

› policja ponad rok temu    20.09.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg: Odblaski mogą uratować życie (+wideo)

Policjanci z wydziału ruchu drogowego elbląskiej komendy pełniąc służbę na drogach w okolicach Elbląga zwracają uwagę również na używanie elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym. Pamiętajmy, że teraz już znacznie szybciej zapada zmrok.

Policjanci przypominają, ale również mogą taką osobę, która porusza się poza obszarem zabudowanym ukarać mandatem za niestosowanie elementów odblaskowych. Praktyka pokazała, że to właśnie brak widoczności przyczynia się do wypadków i potrąceń takich osób.

Podczas różnego rodzaju spotkań z uczniami szkół policjanci wręczają zawieszki lub opaski odblaskowe. Przedsięwzięcie to ma uświadomić uczestnikom ruchu jak ważnym elementem bezpieczeństwa jest noszenie odblasków.

Droga w kierunku Tolkmicka, Nowakowa oraz okolice podelbląskiej Dąbrowy to miejsca, w których policjanci często kontrolują ruch. Działania te nasilą się teraz w godzinach porannych i wieczorowych, właśnie pod kątem używania elementów odblaskowych przez osoby piesze.

Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.