› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Elbląg dba o oświatę. Elbląskie podstawówki zostaną doposażone

› rozwój i edukacja ponad rok temu    29.11.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Elbląg dba o oświatę. Elbląskie podstawówki zostaną doposażone fot. Urząd Miejski w Elblągu

Elbląska oświata ma już za zosobą najważniejszy etap zmian związanych z reformą edukacji. W ostatnim okresie czasu miasto podjęło szereg działań, które pozwoliły na uporządkowanie kwestii finansowania oświaty. Kilka dni temu pozyskano  dodatkowe środki na utworzenie obowiązkowych pracowni matematyczno-przyrodniczych w szkołach.

Na konferencji prasowej zorganizowanej wczoraj przez Urząd Miejski w Elblągu prezydent Elbląga Witold Wróblewski podsumował dużą aktywność i troskę miasta na polu oświaty:

Temat oświaty był jednym z najważniejszych problemów, przed jakim stanąłem na początku kadencji. Przypominam, że oświata zajmuje aż 1/3 wśród głównych wydatków budżetowych. Podjęliśmy szereg działań, które pozwoliły na uporządkowanie kwestii finansowania oświaty i wstrzymanie rosnącego dofinansowania oświaty ze środków własnych, przy zachowaniu bardzo szerokiej oferty dla uczniów. Praktycznie bezboleśnie wprowadziliśmy reformę oświaty w naszym mieście i uchroniliśmy miejsca pracy nauczycieli. Postawiliśmy na rozwój szkolnictwa zawodowego i maksymalne wykorzystywanie funduszy unijnych. Uporządkowane zostały arkusze organizacyjne szkół, wprowadziliśmy nowatorski program emerytalny dla nauczycieli i pracowników obsługi. Pełną parą tworzymy Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej. Przygotowaliśmy projekty unijne na rozwój zarówno szkolnictwa zawodowego jak i ogólnego. Do tej pory z Regionalnego Programu Operacyjnego pozyskaliśmy ponad 25,8 mln zł .Co najważniejsze wszystkie wprowadzone zmiany nie odbywają się kosztem uczniów. Wręcz przeciwnie – dzięki podjętym działaniom uczniowie mają tworzone jeszcze lepsze warunki do nauki i szerszą gamę zajęć dodatkowych.

Wracając do sposobów odciążania kasy miejskiej prezydent podał przykład projektu edukacyjnego, który w ostatnich dniach otrzymał dofinansowanie. To projekt pod nazwą: "Eksperyment edukacją przyszłości – doposażenie bazy dydaktycznej elbląskich szkół podstawowych do rozwijania kompetencji matematyczno-przyrodniczych". Polega on m.in. na doposażeniu bazy dydaktycznej elbląskich szkół podstawowych. Dzięki pozyskaniu środków na utworzenie obowiązkowych pracowni matematyczno-przyrodniczych zmieniejszył się udział środków miejskich. 

Informacje o projekcie: "Eksperyment edukacją przyszłości – doposażenie bazy dydaktycznej elbląskich szkół podstawowych do rozwijania kompetencji matematyczno-przyrodniczych"

Celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych w zakresie matematyki i przedmiotów przyrodniczych (fizyki, biologii, chemii i geografii) u 680 uczniów klas VII w cyklu dwuletnim w 15 elbląskich szkołach podstawowych i 2 Specjalnych Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych

 • Wnioskowane dofinansowanie: 4 069 660,13 zł 
 • Wartość ogółem: 4 301 260,13 zł z tego 2 628 626,20 zł przeznaczone zostanie na wyposażenie 68 pracowni przyrodniczych i matematycznych w 15 szkołach podstawowych i 2 specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych w pomoce dydaktyczne do nauczania metodą eksperymentu. To ponad 154 tys zł na wyposażenie pracowni przedmiotowych na jedną placówkę!

W ramach projektu odbędą się również:

 • zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze służące wyrównywaniu dysproporcji edukacyjnych dla uczniów w 17 szkołach z matematyki: dla 432 uczniów, 4860 godz., z przedmiotów przyrodniczych: dla 248 uczniów, 2790 godz.
 • zajęcia rozwijające uzdolnienia uczniów w 15 szkołach z matematyki : dla 248 uczniów, 2790 godz., z przedmiotów przyrodniczych: dla 248 uczniów, 2790 godz.
 • kółka zainteresowań w 15 szkołach z matematyki i przedmiotów przyrodniczych łącznie 900 godzin dla 300 uczniów.
 • 100 nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i matematycznych odbędzie szkolenie w zakresie nauczania metodą eksperymentu, - organizację zajęć dodatkowych w cyklu dwuletnim:

Projekt wpisuje się w reformę oświatową likwidującą gimnazja i wprowadzającą 8-letnią szkołę podstawową.

 Źródło: UM w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.