› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

ELA Ci podpowie, co opłaca się studiować!

› rozwój i edukacja 11 miesięcy temu    10.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
ELA Ci podpowie, co opłaca się studiować!

To jedyny taki system na świecie. Pomaga abolwentom liceów wybrać odpowiednie studia, tzn. takie, po których mają znacznie większą szansę na otrzymanie lepiej płatnej pracy. Mowa o systemie monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) stworzonym przez polskich naukowców we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Działa od 30 czerwca bieżącego roku.

Jego niecodzienność polega na tym, że jest jedynym na świecie systemem, który generuje automatyczne raporty o każdym kierunku studiów wszystkich uczelni w kraju. Gromadzi dane o ekonomicznych losach niemal 750 tys. absolwentów polskich szkół wyższych, żeby ustalić – ile zarabiają, jak długo po studiach szukają pracy lub ilu wśród nich jest bezrobotnych.

ELA prezentuje twarde dane, ale w sposób przystępny i rzeczowy. Pokazuje nie tylko wysokość pensji, która co miesiąc wpływa na konto młodego pracownika, ale odnosi też jego zarobki do sytuacji na rynku pracy tam, gdzie absolwent mieszka. Dzięki temu można faktycznie stwierdzić, jak mu się wiedzie i jaki poziom życia osiągnął. Maturzyście wiedza ta ułatwia podjęcie najlepszego wyboru uczelni i kierunku studiów.

Przy okazji ELA obala także kilka mitów na temat tego, co warto studiować.

Powszechnym twierdzeniem jest, że po kierunkach humanistycznych ciężej o dobrą pracę. Co więcej, uważa się, że absolwenci socjologii i politologii słabo radzą sobi ena rynku pracy. Czy to prawda? Okazało się, że przykładowo w 2015 r. absolwenci studiów magisterskich z dziedziny nauk społecznych uplasowali się dokładnie w połowie stawki, jeśli chodzi o wysokość zarobków w pierwszym roku po studiach. Osiągnęli kwotę 2400 zł miesięcznie. W tyle zostawili m.in. absolwentów nauk rolniczych, biologicznych i chemicznych.

Innym mitem, który zakorzenił się w świadomości społecznej jest ten, że po historii sztuki trudno znaleźć pracę. Wynika to jakoby z elitarności tego kierunku. Okazuje się jednak, że wśród absolwentów studiów I stopnia (licencjackich) z historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, Łódzkiego czy UKSW panuje zerowe ryzyko bezrobocia! Oznacza to, że ani jeden absolwent tego kierunku z trzech wymienionych uczelni, który uzyskał w 2015 r. tytuł licencjata – nie zarejestrował się w urzędzie pracy jako bezrobotny!

Jak działa ten system?

W jaki sposób ELA znajduje wszystkie potrzebne informacje? Zbiory danych otrzymuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także ze zintegrowanego systemu informacji o nauce i szkolnictwie wyższym, czyli z POL-onu. Automatyczna analiza dokonywana jest przy pomocy unikatowego w skali światowej oprogramowania, które stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Mikołaja Jasińskiego. Co istotne, autorzy opracowali takie procedury, które gwarantują absolwentom pełną anonimowość. ELA obejmuje monitoring dwóch roczników absolwentów (2014 i 2015). Z roku na rok danych będzie jednak przybywać, a co za tym idzie – będą bardziej miarodajne i dokładne.

Zobacz co studiować, aby lepiej zarabiać: ela.nauka.gov.pl

Źródło informacji: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.