› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Drużyny pożarnicze ZSTI. Wolontariat jest ich pasją i codziennością (+ zdjęcia)

› bieżące 7 miesięcy temu    15.01.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
7 zdjęćDrużyny pożarnicze ZSTI. Wolontariat jest ich pasją i codziennością (+ zdjęcia) fot. Marcin Mongiałło

W Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu istnieją klasy o profilu technik logistyk z dodatkowym przedmiotem edukacja ratownicza (drużyny pożarnicze). Wchodzący w ich skład młodzi ludzie – choćby z racji zawodu, w którym się kształcą – są zorientowani na pomoc drugiemu człowiekowi. Angażują się też w obsługę różnego rodzaju imprez. Ostatnio takim wydarzeniem był miejski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie ZSTI z klas o profilu technik logistyk z dodatkowym przedmiotem edukacja ratownicza zabezpieczali to wydarzenie od strony technicznej.

Rotacyjnie 30 – 40 osób zaangażowanych jest w różne działania w czasie Finału WOŚP. Jest to cała służba techniczna, która jest odpowiedzialna za przygotowanie sceny, pomoc w przygotowaniu kawiarenki i jej obsługę. Ponadto wypełniamy zadania zlecane przez sztab. Oprócz tego nasi pełnoletni wolontariusze są proszeni o wsparcie przez Miejskie Centrum Wolontariatu – chodzi o opiekę nad niepełnoletnimi wolontariuszami.  Mundur to jest z pewnością coś, co nadaje powagi takiej osobie. W ten dzień reprezentujemy zarówno szkołę, jak i formację, do której jesteśmy przypisani, czyli Ochotniczą Straż Pożarną. Uczniowie uczestniczą we wszystkich zleconych zadaniach, będąc w mundurach 

– poinformowała nas Anna Nowocień, opiekunka (oraz wychowawca) drużyn pożarniczych w ZSTI w Elblągu. 

Mieliśmy okazję spotkać się z uczniami z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej, którzy na co dzień uczęszczają do tzw. drużyn pożarniczych. Niektórzy z nich nie mają łatwo. Muszą dojeżdżać do szkoły z okolic Elbląga. Przykładem jest Piotr Szala, który mieszka  w Nowym Dworze Gdańskim. Mimo tej odległości, od pierwszej klasy mocno angażuje się w działania WOŚP, jak również jest wolontariuszem w czasie innych wydarzeń organizowanych w naszym mieście.

Piotr Szala przyjeżdża do szkoły z Nowego Dworu Gdańskiego. Zawsze można na nim polegać. Powoli przygotowuje się do egzaminu podstawowego, więc w przyszłości na pewno zasili szereg strażaków ochotników 

– poinformowała Anna Nowocień.  

Nasza praca polegała na zabezpieczaniu, na rozkładaniu i składaniu sceny, na pomocy 

– dodał Piotr Szala.

O wolontariacie w trakcie WOŚP opowiedział również uczeń trzeciej klasy Wojciech Lisowski, który zarówno w tym, jak i poprzednim roku, był przydzielony jako opiekun do niepełnoletnich wolontariuszy. 

Oni są głównym ogniwem wsparcia technicznego WOŚP, ale dodatkowo pomagają nam też uczniowie uczęszczający do klas mundurowych z innych szkół. W tym roku był duży nacisk na opiekę nad niepełnoletnimi wolontariuszami 

– poinformowała nas Anna Nowocień. 

Należy dodać, że uczniowie ZSTI pomagają przy organizacji nie tyko finału WOŚP, ale także wielu innych wydarzeń w naszym mieście, w tym biegu Niepodległości, Biegu Piekarczyka, Marszu Amazonek, zabawy mikołajkowej dla dzieci, organizowanej corocznie w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR-u przy Al. Grunwaldzkiej. W ubiegłym roku brali udział w działaniach związanych z obroną Elbląga przed powodzią.

Co więcej, często zwracają się do nas szkoły, abyśmy zorganizowali u nich naukę prowadzenia pierwszej pomocy. Starsza młodzież z naszej szkoły jeździ ze mną. Tak naprawdę to oni są instruktorami i pokazują jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Współpracujemy także z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1. Tam szkolimy również dzieci niepełnosprawne

– powiedziała opiekunka drużyn pożarniczych.

Umiejętności nabywane przez uczniów ZSTI mają oczywiście również aspekt praktyczny.

Starsi uczniowie czasami przychodzą i chwalą się: "Proszę pani, jechałam samochodem. Zauważyłam, że na przystanku zasłabła starsza osoba. Zatrzymałam się i udzieliłam pierwszej pomocy."

 – poinformowała nas Anna Nowocień.

Nasi uczniowie znają cenę życia. Wiedzą, że życie jest najważniejsze. Nie przejdą obojętnie, jeśli zobaczą kogoś leżącego na ławce. Mają smiałośc i nie boją się ingerować w takie sprawy

– dodała dyrektor ZSTI Mariola Witomska.

Absolwenci szkoły po trzeciej klasie mają możliwość uzyskania uprawnień strażaka ochotnika. Mogą podejść do odpowiedniego egzaminu i po jego zaliczeniu uczestniczyć w akcjach strażackich. Jako strażacy ochotnicy mają pierwszeństwo w przyjęciu do Państwowej Straży Pożarnej, jak również ułatwione zadanie w przypadku zdawania egzaminów do państwowych szkół pożarniczych.

Szkoleniem drużyn pożarniczych ZSTI zajmuje się ich jednostka macierzysta, którą jest OSP w Milejewie. Ponadto uczniowie trzeciej klasy uczestniczą w praktykach zawodowych na terenie Państwowej Straży Pożarnej, podczas których mają okazję od środka zobaczyć, jak wygląda praca zawodowego strażaka. Biorą też udział w specjalnie przygotowywanych dla nich ćwiczeniach, podczas których pod okiem instruktorów szkolą się m.in. w taktyce działań ratowniczo-gaśniczych. Biorą też udział w ćwiczeniach powiatowych, organizowanych dla ochotników, które gromadzą strażaków z terenu powiatu elbląskiego. Reasumując:  nabywają w ten sposób umiejętności zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Na samym końcu mogą podejść do szkolenia podstawowego i po zdanym egzaminie zostać strażakami ochotnikami.

Tegoroczną akcję WOŚP tradycyjnie już wspomagał Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, prosząc o zaangażowanie jednostek OSP. Każdy biorący w tym roku udział w finale WOŚP mógł zobaczyć za sceną – ustawioną na ul. Stary Rynek – szpaler samochodów strażackich.  

W styczniu 2018 roku Zespół Szkół Techniczno- Informatycznych w Elblągu jako jedyna szkoła w Polsce została objęta honorowym patronatem przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka. 

Doceniając zaangażowanie władz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP i dyrekcji Szkoły oraz niewątpliwą wartość edukacyjną i społeczną podejmowanych działań wyrażam zgodę na objęcie honorowym patronatem klas strażackich Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu

– napisał w styczniu 2018 roku Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP. 

Po zakończeniu nauki w ZSTI bardzo wielu byłych uczniów drużyn pożarniczych funkcjonuje w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych. Ponadto część z nich próbuje swoich sił, starając się dostać do Państwowej Straży Pożarnej.  

Ta forma kształcenia cieszy się w naszym mieście i okolicy dużą popularnością. 

W tym roku w pierwszej klasie mam 40 zainteresowanych 

–  poinformowała nas Anna Nowocień.

 • Klasy mundurowe ZSTI. Wolontariat jest ich pasją i codziennością
 • Klasy mundurowe ZSTI. Wolontariat jest ich pasją i codziennością
 • Klasy mundurowe ZSTI. Wolontariat jest ich pasją i codziennością
 • Od lewej: dyrektor ZSTI w Elblągu Mariola Witomska oraz wychowawczyni drużyn pożarniczych Anna Nowocień
 • Uczeń trzeciej klasy drużyny pożarniczej ZST-I w Elblągu
 • Uczeń trzeciej klasy drużyny pożarniczej ZST-I w Elblągu
 • Klasy mundurowe ZSTI. Wolontariat jest ich pasją i codziennością
ilość zdjęć 7 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obserwator1
7 miesięcy temu ocena: 100%  1
Gratulacje, Aniu! Jak zawsze świetna robota!
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.