› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Dobry start. Rodzice złożyli już ponad 100 tys. wniosków o 300 zł dodatku szkolnego!

› rozwój i edukacja ponad rok temu    2.07.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dobry start. Rodzice złożyli już ponad 100 tys. wniosków o 300 zł dodatku szkolnego!

Wpłynęło już ponad 100 tys. wniosków o wypłatę świadczenia „Dobry start”; MRPiPS ostrzega przed oszustami mogącymi próbować przejąć nasze pieniądze.

Rządowy program „Dobry start” to 300 zł wyprawki dla dziecka rozpoczynającego rok szkolny (do ukończenia 20 roku życia; dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia 24 roku życia). Przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia ruszyło 1 lipca i jak podaje resort rodziny – do poniedziałku rano wpłynęło ich już ponad 100 tys.

„Uważaj, by dobry start nie padł łupem oszustów!” – przestrzega Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i przypomina jak nie dać się zwieść osobom podszywającym się pod  instytucje realizujące świadczenie. 

Resort przypomina, że aby usprawnić i przyspieszyć proces wypłaty 300 zł świadczenia zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnych. Będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.

Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. Jeśli jednak takiego adresu zabraknie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać osobiście. Co ważne – jak zapewnia resort - nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia z programu „Dobry Start”.

Warto mieć świadomość, że realizatorzy programu nie wysyłają wiadomości. Instytucja gminna lub powiatowa realizująca świadczenie dobry start nie prosi o numer konta, a wysyłana przez nią wiadomość e-mail ma charakter czysto informacyjny. W wiadomości od instytucji gminnej lub powiatowej nie znajdzie się prośba ani o odpowiedź, ani o kliknięcie w jakikolwiek link – podkreśla resort rodziny.

W lipcu wnioski o świadczenie „Dobry start” przyjmowane są wyłącznie przez internet. Rodzice mają dwie drogi – poprzez portal empatia.mrpips.gov.pl (w pierwszym dniu składania wniosków z portalu skorzystało ok. 10 proc. wnioskujących) lub przez bankowość elektroniczną.

Od 1 sierpnia w gminach (urzędzie gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej) przyjmowane będą wnioski papierowe. Ostateczny termin ubiegania się o świadczenie to 30 listopada.
W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Z danych MRPiPS wynika, że wyprawka szkolna trafi do 4 mln 600 tys. dzieci, wychowujących się w ok. 3 mln 400 tys. rodzin. Koszt realizacji świadczenia szacuje się na ok. 1,4 mld zł rocznie.

Źródło: Codzienny Serwis informacyjny Kurier PAP 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.