› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Dlaczego warto ograniczać cukier w diecie dziecka?

› poradnik ponad rok temu    26.10.2020
Informacja prasowa
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Dlaczego warto ograniczać cukier w diecie dziecka?

Eksperci biją na alarm: w Polsce już co czwarte dziecko ma nadmierną masę ciała . Wieloletnie badania pokazują zależność liniową między wagą a spożywaniem cukrów prostych. Sprawdź, dlaczego warto zadbać o jadłospis dziecka i wyeliminować z niego nadmiar cukru.

Rodzaje cukru

Choć powszechnie wiadomo, że dzieci potrzebują cukru, by się rozwijać, na początku warto rozgraniczyć jego rodzaj i pochodzenie. Wyróżniamy:

 • cukry proste (np. glukoza czy fruktoza) – występują w owocach, miodzie czy niektórych warzywach (w burakach, dyni, kukurydzy), a także w pieczywie; to proste źródło energii, którego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia – powodować schorzenia jelit, biegunki i problemy skórne;
 • cukry złożone (np. laktoza czy błonnik) – niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka; znajdują się w niesłodzonym nabiale (w twarogu, jogurcie naturalnym), w ciemnym pieczywie, pełnoziarnistych makaronach, w kaszach, warzywach;
 • cukry dodane dodawane do żywności substancje słodzące, które mogą prowadzić do zaburzeń gospodarki tłuszczowej i do nadwagi; występują w produktach takich jak słodycze, słodkie napoje, herbatki, serki czy jogurty.

Czy możliwe jest wyeliminowanie cukru z diety?

Całkowita eliminacja węglowodanów z jadłospisu jest nie tylko praktycznie niemożliwa, ale też niezdrowa. Dziecko potrzebuje energii, by rosnąć i mieć siłę, lecz powinna mieć ona zdrowe źródło – pochodzić z cukrów złożonych i, w ograniczonej ilości, z prostych (owoce). Z tego powodu zaleca się maksymalną redukcję cukrów dodanych i ograniczenie ich spożycia do 3 łyżeczek dziennie (15 g). Warto przy tym wiedzieć, że u dziecka norma cukru po jedzeniu nie powinna przekraczać 7,8 mmol/l (140 mg%). Regularne spożywanie słodyczy i żywności dosładzanej może sprawić, że poziom cukru we krwi będzie nieprawidłowy, wskutek czego masa dziecka będzie rosnąć.

Skutki nadmiaru cukru u dzieci

Spożycie dużej ilości cukrów prostych i dodanych powoduje u dzieci nadpobudliwość psychoruchową – nagły przypływ energii, który na dłuższą metę bardzo obciąża organizm. Wahania glukozy mogą działać niekorzystnie na układ nerwowy i prowadzić do nieprawidłowego rozwoju dzieci. Ponadto nadmiar cukru prowadzi bezpośrednio do otyłości, wystąpienia próchnicy, a także do zwiększenia podatności na infekcje. Niedorozwój bakterii probiotycznych w jelitach – za co odpowiada zwiększona podaż niezdrowych cukrów – zwiększa tę tendencję. Ponadto substancje te zmniejszają wchłanianie witamin i minerałów.

Jak zmniejszyć ilość cukru w diecie dziecka?

Zabieg ten tylko z pozoru jest trudny. W praktyce oznacza po prostu dokonywanie zdrowszych wyborów i szukanie alternatywy. Jak zatem to zrobić? Oto kilka zasad:

 • Wybieraj wodę zamiast dosładzanych napojów.
 • Samodzielne blenduj owoce na mus, nie kupuj „słoiczków”.
 • Kupuj jogurt naturalny i dodawaj do niego orzechy i owoce.
 • Nie używaj słodyczy jako nagrody.
 • Buduj u dziecka dobre nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ gazela
3 miesiące temu 1
Sama wiem, ile wydałam w dorosłym życiu na dentystów przez zaniedbania moich rodziców z czasów, gdy byłam dzieckiem ;-) Teraz mając własne dzieci bardzo tych składów pilnujemy, zresztą niektórzy producenci słoiczków czy deserków już cukru nie dosypują (hipp bio na przykład). Z dziadkami jest gorzej, zostali niereformowalni ;-)
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.