fot. Bartłomiej Ryś
130 osób na sali wczoraj (12 listopada). 175 – 10 listopada. To efekt przeprowadzonych debat przez Wojewódzki Szpital Zespolony wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tematem spotkań było „Zapobieganie zaburzeniom odżywiania”. Temat jak najbardziej „na czasie” zwłaszcza patrząc na rosnącą liczbę trenerów, modę na życie „fit” i odchudzanie się.
Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu realizuje program zdrowotny pt. „Profilaktyka zaburzeń odżywiania - debaty z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzona przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu”. Zadanie realizowane jest na podstawie zawartej umowy pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu a Województwem Warmińsko – Mazurskim reprezentowanym przez Zarząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego.
W ramach realizacji ww. zadania przeprowadzono debaty wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Elbląga na temat profilaktyki zaburzeń odżywiania. Debaty odbywały się w IV Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. W jednej z nich nasza redakcja miała okazję uczestniczyć.
Prowadząca debatę mówiła o zaburzeniach odżywania przede wszystkim w kontekście młodych dziewcząt (13-14 oraz 17-18 lat). To głównie młode kobiety (95% ogółu zachorowań) mają problemy z odżywianiem, choć nie można stwierdzić, że problem nie dotyczy mężczyzn. Początek choroby jest, z pozoru, niewinny. Każda młoda osoba chce dobrze wyglądać, chce być akceptowalna wśród swoich rówieśników. Zaczyna dbać o sylwetkę, wprowadza w swoje życie nowe diety, interesuje się zdrowym stylem życia. Niestety, na tym zazwyczaj się to nie kończy.
Dziewczęta to najczęściej bardzo dobre uczennice, ale uparte w swoich przekonaniach, są skoncentrowane na sobie. Wraz z rozwojem choroby stają się pedantyczne i drobiazgowe. Prawie wyłącznie zajmują się problemami żywienia i liczeniem kalorii. Stają się złośliwe dla otoczenia, twarde i narzucające wszystkim swoją wolę. Ubytek masy ciała przyjmują z satysfakcją i ciągle uważają, że są za grube, nie przejawiają zainteresowania płcią przeciwną, unikają towarzystwa rówieśników, koncentrują się na nauce i zajęciach ruchowych. Odrzucają potrzebę leczenia, uważają, że są zdrowe, czerpiąc z osiąganej "władzy nad sobą" dużo osobistego zadowolenia.
Podczas debaty rozstrzygnięto konkurs posterowy pt. „Zapobieganie zaburzeniom odżywiania”. Wpłynęło ponad ok 20 prac konkursowych ze szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Elbląga. Komisja Konkursowa oceniała artystyczne walory pracy oraz ciekawy pomysł na ujęcie tematu. Najlepsze prace zostały zgłoszone z:
1. Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu, wykonana przez Monikę Bober, Martynę Dąbrowiecką i Natalię Matysiak,
2. Gimnazjum Nr 2 im Sybiraków z Elbląga, wykonana przez Adriannę Pałkowską.