› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Czy klimatyzacja może zaszkodzić noworodkowi? Sprawdzamy

› poradnik ponad rok temu    17.07.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czy klimatyzacja może zaszkodzić noworodkowi? Sprawdzamy

Klimatyzacja w okresie upałów jest prawdziwym wybawieniem. Zapewnia komfortowe warunki np. podczas podróży, dając chwilę wytchnienia przed gorącym powietrzem na zewnątrz. Warto jednak zachować ostrożność w korzystaniu z niej – szczególnie, jeśli samochodem podróżują dzieci lub w pomieszczeniach przebywają niemowlęta.

Przyjemny chłód wydobywający się z klimatyzacji pozwala funkcjonować, gdy na dworze temperatura przekracza 30oC. Nic więc dziwnego, że chętnie włączamy urządzenia zarówno w domu, jak i w samochodzie. Nie ma w tym nic złego, że chcemy zapewnić sobie komfortowe warunki, ale trzeba pamiętać o rozsądnym korzystaniu z klimatyzacji zawsze wtedy, gdy w pobliżu znajduje się noworodek.

Klimatyzacja nie szkodzi, ale…

Klimatyzacja a niemowlę – zastanawia Cię taka zależność? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z urządzeń chłodzących. Przydają się w okresie intensywnych upałów, ponieważ przegrzanie niemowlęcia może doprowadzić nawet do cieplnego udaru. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek, gdyż nieumiejętnie wykorzystana może być przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych.

Klimatyzacja a noworodek – o czym pamiętać?

Istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać podczas korzystania z klimatyzacji w obecności nie tylko noworodka, ale i innych mniejszych dzieci.

 • Regulowanie temperatury

Różnica temperatur między otoczeniem zewnętrznym a wnętrzem nie powinna przekraczać 5-6oC. To optymalna wartość, która zapewni komfort i jednocześnie pozwoli uniknąć np. przeziębienia.

Jeśli chodzi o zależność „klimatyzacja w samochodzie a niemowlę”, tutaj warto pamiętać o tym, by od razu nie wsiadać do nagrzanego auta i nastawiać chłodzenia. W pierwszej kolejności należy przewietrzyć kabinę i schłodzić, a dopiero potem wsiąść i włączyć klimatyzację.

 • Odpowiednio skierowany nawiew

Korzystając z klimatyzacji w obecności niemowlęcia, warto zwrócić uwagę na kierunek nawiewu. Malec nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie urządzenia. Dlatego zadbaj o to, by strumień chłodnego powietrza znajdował się z dala od głowy czy twarzy – są to części ciała szczególnie wrażliwe na niską temperaturę.

 • Właściwe ubranie

Włączając klimatyzację, musisz zadbać o odpowiednie ubranie niemowlęcia – takie, które jest dostosowane do temperatury wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu jest chłodno, warto założyć cienką bluzkę z długim rękawem – mimo że na dworze jest ciepło.

Cienki sweter lub bluzę warto mieć również przy sobie, jeśli z niemowlęciem wybieracie się do galerii handlowej. W sklepach klimatyzacja jest mocno rozkręcona, dlatego zwykle panuje tam większy chłód. Różnica temperatur panująca w galerii i na dworze może stać się przyczyną przeziębienia.

Pamiętaj o oczyszczaniu klimatyzacji

Klimatyzacja to urządzenie, które wymaga systematycznej konserwacji. Czyszczenie filtrów to niezwykle ważna czynność, która pozwala wyeliminować nagromadzone pleśnie, grzyby i bakterie. Warto mieć świadomość, że zanieczyszczona klimatyzacja może być przyczyną alergii, kaszlu oraz chrypki.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.