› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Coraz więcej dzieci choruje na alergię pokarmową. Z tym da się żyć

› bieżące ponad rok temu    13.11.2013
Karolina Król
komentarzy 1 ocen 4 / 75%
A A A
Coraz więcej dzieci choruje na alergię pokarmową. Z tym da się żyć fot. elblag.net

Rośnie liczba rodziców borykających się z problemem alergii pokarmowej u swoich dzieci. Często już u niemowlaków można zauważyć niepokojące objawy. Jak mówią lekarze, alergia pokarmowa jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Dotknąć więc może nawet dziecko w rodzinie, w której nigdy alergii nie było.

Objawy mogą być różne. Jednym z najczęstszych jest atopowe zapalenie skóry. Przejawia się to głównie zmianami skórnymi, takimi jak wypryski i zaczerwienienia.

Ważne jest, aby dziecku, nawet potencjalnie nie zagrożonemu alergią, pokarm stały wprowadzać powoli. Po wprowadzeniu jednego produktu odczekać parę dni i obserwować malucha, czy nie pojawiają się niepokojące zmiany skórne. Dzięki temu, jeśli dziecko jest na coś uczulone, nie będzie problemu z odgadnięciem na co.

Gdy okazuje się, że nasza pociecha jest na coś uczulona, nie trzeba od razu wpadać w panikę. Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie produktu z jadłospisu. Aby objawy ustąpiły, dziecko przez dłuższy czas nie powinno przyjmować uczulającego składnika.

Krok drugi, i najważniejszy, to umiejętność zastępowania. Każdy produkt można zastąpić innym, nawet jeśli dziecko uczulone jest na mleko, gluten, czy jaja. - Oferta asortymentowa jest dziś dużo szersza niż kiedyś – opowiada Wiesław Macyszyn, właściciel sklepu ze zdrową żywnością. - Dzięki temu dzisiaj utrzymanie tej diety jest dużo prostsze.

Produkty bezglutenowe można kupić nawet w marketach. W sklepach ze zdrową żywnością można kupić m.in. pieczywo, które jest bezglutenowe, bez mleka i bez jaj. W swojej ofercie sklepy mają nawet zamienniki jajka.

Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów. W związku z tym, że coraz więcej osób jest alergikami, coraz więcej produktów wykluczających pewne składniki jest w zasięgu ręki.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kiniu
ponad rok temu ocena: 33%  1
Bez przesady, raczej nikt nie wpada w panikę z powodu alergii
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.