› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Coraz bliżej CodeWeek. Kto może zorganizować takie wydarzenie?

› rozwój i edukacja ponad rok temu    23.08.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Europejski Tydzień Kodowania w Szkole Podstawowej nr 8 w Elblągu (2017 r.),Europejski Tydzień Kodowania w Szkole Podstawowej nr 8 w Elblągu (2017 r.), fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

Coraz mniej czasu pozostaje do tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania, który w tym roku odbędzie się w dniach 6-21 października. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się" w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W tym czasie w różnych państwach organizowane są działania promujące naukę kodowania. Szereg wydarzeń z tej okazji można odnaleźć na stronie: http://events.codeweek.eu. Kto może zorganizować takie wydarzenie?

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji:

Każdy! Ty, Twoi znajomi, nauczyciele, samorządowcy, pasjonaci komputerów i książkowe mole, wielbiciele nowych technologii i ci, którzy są z nimi na bakier. Wszyscy.

Niezależnie od poziomu zaawansowania organizatora podtsawowym celem jest organizacja spotkania, w której uczestnicy bawią się programowaniem, jednocześnie ucząć się.

Jako wydarzenie możesz zgłosić lekcje informatyki, warsztaty z robotami, spotkanie ze znajomymi podczas, którego będziesz rozwiązywał zagadki logiczne z przyjaciółmi czy dyskutować o nowych technologiach. Tu liczy się zapał i dobre chęci.

– poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. 

Każdy kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić za pośrednictwem strony: events.codeweek.eu. Po dokonaniu zgłoszenia Twoje wydarzenie znajdzie się na mapie, w związku z czym zostanie wliczone do europejskiego rankingu.

Jak informuje ministerstwo:

W ramach zeszłorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce odbyło się ponad 2200 wydarzeń, zorganizowanych przez 846 podmiotów. Szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe a także osoby prywatne. Znaczna część ubiegłorocznych wydarzeń została zorganizowana przez amatorów programowania, osoby zainteresowane tematem, ale bez większego doświadczenia.

W ubiegłym roku zajęcia w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania odbyły się także w elbląskich szkołach. Prym wiodła Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu. Na jednym ze stanowisk mieli możliwość układania kodów za pomocą kolorowych kubeczków. Uczniowie wykonywali różne ćwiczenia wykorzystując podane im warunki, np. przejść od startu do mety pokonując wszystkie pola czerwone. Na kolejnym wykonywali zdania na tablicy interaktywnej z wykorzystaniem aplikacji „Code-a-pillar” oraz układali kody, wykorzystując gąsieniczkę FisherPrice. Trzecie stanowisko poświęcone było  grze ScottieGo, gdzie podczas zabawy każdy z uczestników miał możliwość ułożenia kloców w taki sposób, by pomóc Scottiemu odnaleźć pogubione części jego statku. Na stanowisku czwartym znajdowały się tablety i gra „BitByBit” – dzieci samodzielnie starały się przejść kolejne etapy zabawy, postępując zgodnie z instrukcjami. Zajęcia zostały przygotowane przez panie: Iwonę Kamecką, Marzenę Skonieczną oraz Katarzynę Stępczyńską. 

Co zrobić, aby przyłączyć się do Europejskiego Tygodnia Kodowania?

Wejdź na stronę www.koduj.gov.pl, gdzie znajdziesz instrukcje jak krok po kroku zorganizować i zgłosić wydarzenie: koduj.gov.pl/code-week/jak-zorganizowac-wydarzenie.

Wszystkich zainteresowanych inicjatywą CodeWeek Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do kontaktu:
Facebook: Code Week Pl
Twitter: @codeweekpl
tel. 22 380 86 98
mail: karolina.olejak@nask.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.