› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść

› poradnik ponad rok temu    23.05.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść

Pamiętaj, że Twoje dziecko będzie rozwijało się w prawidłowy sposób tylko wtedy, gdy dostarczysz jego organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jeśli więc Twoja pociecha niechętnie sięga po przygotowywane przez Ciebie produkty, nie ignoruj tego problemu. Może on bowiem (choć, oczywiście, nie musi) być zwiastunem dużo poważniejszej dolegliwości.

Dlaczego dziecko nie je? Czy konieczna jest konsultacja z dietetykiem dziecięcym?

Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę bardzo różne. Warto wiedzieć, że w przypadku małych dzieci zapotrzebowanie na pożywienie obniża się z czasem. Należy więć bacznie obserwować zachowanie pociechy. Jeśli zachowuje się ona stosunkowo normalnie, bawi z innymi dziećmi, nie wykazuje innych, niepokojących objawów (jak na przykład obniżenie nastroju, czy osłabienie), możemy wstępnie założyć, że aktualnie jej organizm nie potrzebuje po prostu dużej ilości składników odżywczych. Z czasem sytuacja ta powinna się unormować.

Niestety jednak, istnieją i poważniejsze przyczyny tego, że dziecko nie posiada takiego apetytu, do jakiego nas przyzwyczaiło. Mogą być to, na przykład, problemy zdrowotne (refluks żołądkowo-przełykowy, owsiki i inne pasożyty, cukrzyca, a nawet niedoczynność tarczycy), jak i psychologiczne, jak na przykład złe skojarzenia związane z jedzeniem, anoreksja, czy też bulimia.

Bardzo ważne jest to, byśmy nie wmuszali posiłków w dziecko. Jeśli przez dłuższy czas je ono niechętnie, należy po prostu ten problem skonsultować z dietetykiem dziecięcym, który pomoże odnaleźć źródło problemu, a także opracuje indywidualny plan żywieniowy, dostosowany do potrzeb i preferencji pociechy. W zależności od objawów towarzyszącym niechęci dziecka do jedzenia, konieczna może być także konsultacja z lekarzami innej specjalizacji.

Kiedy problemy pociechy skonsultować z dietetykiem dziecięcym?

Konsultacja lekarska jest zalecana w kilku przypadkach. Po pierwsze - wtedy, gdy dziecko, pomimo upływu dłuższego okresu czasu nadal niechętnie zasiada do jedzenia. Po drugie - zawsze wtedy, gdy niejadek wykazuje inne, niepokojące objawy, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Do najważniejszych objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę zaliczyć można:

  • anemię i apatię
  • zwiększone pragnienie, częstsze oddawanie moczu
  • gorączkę
  • świąd lub pieczenie odbytu
  • zaparcia i / lub biegunki
  • spadek masy ciała
  • zahamowanie wzrostu

Jeśli zauważymy u naszej pociechy poddenerwowanie, wahania nastrojów, czy też problemy z zaśnięciem, także powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza.

Czy warto skonsultować się z dietetykiem dziecięcym? Jak najbardziej tak. Lekarz taki nie tylko pomoże przezwyciężyć dziecku jego problemy, ale przygotuje spersonalizowany jadłospis uwzględniający indywidualne potrzeby żywieniowe i preferencje dziecka. Pamiętać należy, że wizyta u dietetyka nie jest niczym stresującym, pomoże maluchowi natomiast nie tylko przezwyciężyć niechęć do jedzenia, ale - w razie potrzeby - wrócić do optymalnej wagi, a w przypadku starszych, wysportowanych dzieci będzie też świetnym uzupełnieniem treningu.

Zmniejszenie apetytu u dziecka nie zawsze jest powodem do niepokoju - zdarza się bowiem, że jest to zupełnie naturalny proces wywołany dojrzewaniem jego organizmu. Dla pewności zawsze warto jednak skonsultować się z dietetykiem dziecięcym, który ustali źródło problemu i zaproponuje odpowiednią metodę terapii, jeśli takowa okaże się niezbędna. Dietetyk przyjmuje dzieci w każdym wieku - zarówno kilkuletnie, jak i nastolatki - i do każdego z nich jest w stanie dobrać indywidualne podejście, dzięki czemu terapia okazuje się bardzo skuteczna nawet w najtrudniejszych przypadkach.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.