› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Chwała czy hańba zwyciężonym? Młodzież debatowała o Powstaniu Styczniowym

› bieżące ponad rok temu    19.03.2013
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 6 / 100%
A A A
18 zdjęćChwała czy hańba zwyciężonym? Młodzież debatowała o Powstaniu Styczniowym fot. Konrad Kosacz/elblag.net

W auli II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu miała miejsce debata oksfordzka w ramach organizowanego projektu „Gloria Victis” z okazji przypadającej 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych zmierzyła się z głosami historii na jego temat i tego jak zostało ono ocenione przez kolejne pokolenia Polaków. Z kolei jutro (20 marca) w IV LO odbędzie się gra miejska z udziałem gimnazjalistów.

- Niezależnie od tego jak oceniamy Powstanie Styczniowe i polskie zrywy niepodległościowe, potrzeba dłuższej perspektywy czasu, z której dopiero można ocenić znaczenie poszczególnych wydarzeń i ich skutki – mówiła przed rozpoczęciem debaty, Elżbieta Paprocka, współorganizatorka spotkania i prowadząca dzisiejszą debatę. Zadziwiające jest jednak to, że po 150 latach dyskusja na temat powstania jest ciągle żywa i wciąż wzbudza wiele emocji. Bardzo często można spotkać się z takim stwierdzeniem, krytyką, że my Polacy mamy zwyczaj czcić narodowe klęski, że świętujemy przegrane powstania. Dzisiejsza debata daje możliwość odbrązowienia naszych bohaterów i odpowiedzenia sobie na pytanie „bić się czy nie bić?” – przekonywała prowadząca.

W debacie wzięły udział dwa zespoły złożone z przedstawicieli trzech elbląskich szkół ponadgimnazjalnych. Byli to uczniowie z II, III i IV LO, którzy wygłaszali na mównicy swoje argumenty przemawiające za słusznością Powstania Styczniowego, jak i te świadczące o jego bezsensowności. Z kolei publiczność będąca „trzecią stroną” w debacie, miała możliwość oddania swojego głosu „za” czyli „chwała zwyciężonych, lub „przeciw” powstaniu czyli „hańba zwyciężonym”, wrzucając do specjalnych przygotowanych skrzynek, czerwoną lub białą kartkę. Głosowanie przeprowadzono zarówno przed i jak po wysłuchaniu tez prelegentów na temat: genezy powstania, cywilnej i militarnej organizacji powstania, jak i tzw. sprawy chłopskiej.

Dzisiejsza debata i finał projektu „Gloria victis” była okazją dla licealistów do głębszego i szerszego spojrzenia na to, jacy my – Polacy jesteśmy i dlaczego w tak ważnych kwestiach, jak wolność i niepodległość, potrafimy postawić wszystko na jednej szali. 150. rocznica Powstania Styczniowego obchodzona w polskich szkołach na wiele różnych sposobów jest dobrą lekcją historii, na którą w podstawie programowej nie poświęca się więcej niż 2 – 3 jednostki lekcyjne. Dzięki takim debatom, konkursom młodzież, która na co dzień nie ma za wiele okazji by myśleć o tym, co działo się w Polsce 100 czy 200 lat temu, otrzymuje coś więcej aniżeli tylko wiedzę. Mam na myśli możliwość wyciągania wniosków, która daje powód do dumy, czasem do zadumy. No a przy tym doskonały bodziec do rozwoju swojej dojrzałości.
 

Projekt otrzymał wsparcie finansowe Fundacji Banku Zachodniego WBK, która była głównym sponsorem nagród. Ponadto nagrody ufundował Sławomir Sadowski, senator RP VI i VII kadencji oraz Biblioteka Elbląska, która przekazała egzemplarze najnowszych tomów Rocznika Elbląskiego.

 

 

ilość zdjęć 18 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.