› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Chusta kółkowa - od jakiego wieku można nosić w niej dziecko?

› poradnik miesiąc temu    4.07.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Chusta kółkowa - od jakiego wieku można nosić w niej dziecko?

Noszenie dziecka w chuście kółkowej sprawdzi się już w przypadku noworodków. Ten rodzaj chustonoszenia określany jest jako ekspresowy, bo obsługa chusty kółkowej jest bardzo prosta i szybka. Zobacz, jak używać chusty kółkowej i jak duże dzieci można w niej nosić.

Co to jest chusta kółkowa?

Chusta kółkowa to pas materiału z jednej strony zakończony dwoma kółkami. Służy do chustonoszenia, czyli przenoszenia dziecka w chuście zamiast na rękach. Nazwa pochodzi od służących do motania kółek, jest też swego rodzaju wyróżnikiem, po którym łatwo odróżnić chustę kółkową od wiązanej.

Chusta kółkowa polecana jest dla dzieci ważących nie więcej niż 15 kg.

Jak nosić dziecko w chuście kółkowej?

Chusta kółkowa jest dużo prostsza w użytkowaniu niż wiązana. Ma tylko jeden sposób motania – końcówkę pasa materiału trzeba przełożyć przez kółka znajdujące się z drugiej strony chusty.

W chuście kółkowej można nosić dziecko w dwóch pozycjach:

– kołyski – dziecko ułożone jest poziomo, chusta sprawia, że plecki układają się w literę C albo właśnie kołyskę. To propozycja dla najmłodszych dzieci, które z racji braku umiejętności trzymania stabilnie głowy nie mogą być przenoszone w pozycji wertykalnej. Ułożenie dziecka w chuście w pozycji kołyski przypomina nieco noszenie go na rękach – dziecko ułożone jest blisko rodzica, czuje jego ciepło, jest bezpieczne. Różnica jest tylko taka, że rodzic ma wolne ręce;

– siodełko – propozycja dla dzieci nieco starszych, które potrafią już samodzielnie utrzymać głowę prosto. Siodełko poleca się przynajmniej czteromiesięcznym niemowlętom. Dziecko ułożone jest w pozycji horyzontalnej, może swobodnie rozglądać się na boki, jednocześnie jest cały czas blisko mamy.

Siodełko ma dwa warianty – środkowy i boczny. W środkowym dziecko ułożone z przodu rodzica, podobnie jak w tradycyjnej chuście lub nosidełku. W bocznym maluch znajduje się na biodrze rodzica. Ta pozycja, chociaż wygodna dla dziecka, obciąża tylko jedną stronę ciała rodzica, więc na dłuższą metę może okazać się niewygodna, szczególnie w przypadku cięższych dzieci.

Kiedy przyda się chusta kółkowa?

Chusta kółkowa zwana jest czasem awaryjną. To propozycja na krótkie wypady z dzieckiem np. do sklepu, lekarza, na błyskawiczny spacer z psem. Przydaje się też, gdy trzeba zejść z maluchem po schodach z wysokiego piętra. Ze względu na asymetrię nie poleca się jej na długie spacery.

Proste motanie, szybkie zakładanie i zdejmowanie to najważniejsze atuty chusty kółkowej i właśnie z tego powodu warto mieć ją pod ręką. Co więcej, z chusty kółkowej można łatwo wyjąć dziecko i równie łatwo włożyć je z powrotem, bez konieczności odwiązywania chusty.

Chusta kółkowa jest dobrym rozwiązaniem na początek przygody z chustonoszeniem. Łatwo ją założyć i zdjąć, co sprawia, że jawi się jako mniej kłopotliwa, także dla dziecka. Gdy maluch przyzwyczai się do noszenia w chuście, kółkową można zastąpić wiązaną lub nosidłem.

Od jakiego wieku można nosić dziecko w chuście kółkowej?

Chustę kółkową można z powodzeniem wykorzystywać do przenoszenia dziecka od pierwszych dni życia. Służy temu ułożenie w pozycji kołyski, które nie obciąża delikatnego kręgosłupa noworodka i pozwala mu na zachowanie fizjologicznej pozycji.

Na tym polu chusta kółkowa wygrywa z większością nosidełek, które projektowane są z myślą o dzieciach umiejących samodzielnie trzymać głowę prosto. Zarówno nosidła turystyczne, miękkie, jak i tak zwane wisiadła nie są przeznaczone dla noworodków. Jedynie nosidełko ergonomiczne może nadawać się dla kilkudniowego dziecka, ale tylko pod warunkiem zastosowania specjalnej wkładki. W przypadku chusty kółkowej nie ma takich warunków – po prostu wiążemy i wkładamy w nią dziecko, upewniając się, że jest właściwie ułożone.

Czy można nosić w chuście kółkowej wcześniaki?

Wcześniaki to dzieci wymagające szczególnej troski i bliskości rodzica. Można przenosić je w chustach kółkowych, ale tylko w ułożeniu symetrycznym, na środku ciała rodzica. Jeśli będzie to mama, ułożenie między piersiami zapewni malutkiemu dziecku dodatkową stabilizację.

Jak wybrać chustę kółkową?

Przy wyborze chusty kółkowej warto zwrócić uwagę na jej długość i rodzaj tkaniny. Najlepszym wyborem będzie chusta bawełniana lub żakardowa.

Jeśli chodzi o długość, to dopasowuje się ją do rozmiaru osoby, która będzie nosiła dziecko w chuście. Zasada jest dość prosta – im większy rozmiar ubrań, tym większa chusta będzie potrzebna.

Kolor i wzór nie wpływają bezpośrednio na komfort noszenia dziecka, jednak warto i na ten detal zwrócić uwagę. W końcu chusta będzie zawsze widoczna, więc dobrze by było, by pasowała do innych elementów stylizacji – spodni, butów, torebki itp.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.