› bieżące |
ponad rok temu
17.03.2015 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Od 9 do 13 marca Liceum Plastyczne gościło w swoich murach (a uczniowie w domach) przedstawicieli szkół artystycznych z Belgii, Turcji, Słowacji, Rumunii i Słowenii w ramach realizowanego projektu Erasmus+. To kolejne doświadczenie wymiany młodzieży, która w założeniu ma rozwijać umiejętności młodzieży, pokazywać inne techniki prac artystycznych oraz zapoznawać z kulturą krajów.
Naszym gościom mieliśmy do zaproponowania wiele - zajęcia w różnych pracowniach oraz artystyczny i historyczny dorobek regionu.
Zaczęliśmy uroczyście - od konferencji w Starostwie Powiatowym, podczas której Pan Starosta, Maciej Romanowski, opowiedział o naszym regionie, przyrodzie, ekonomii, szkołach powiatowych i unikatowych pochylniach. Dalszą część dnia spędziliśmy na Starym Mieście. Wysłuchaliśmy wprowadzenia o historii CS Galeria EL oraz spotkaliśmy się z rzeźbiarzem Waldemarem Cichoniem, który opowiedział o swojej sztuce, inspiracjach i technikach. Obejrzeliśmy wystawę jego prac przygotowaną na 35-lecie pracy artystycznej. W klimacie Starówki opowiedzieliśmy gościom Legendę o Piekarczyku przy Bramie Targowej, a w Ratuszu Staromiejskim obejrzeliśmy makietę XVII-wiecznego Elbląga i systemu pochylni. Na deser wizyta w Katedrze Świętego Mikołaja, przemarsz Ścieżką Kościelną aż do Bulwaru Zygmunta.
We wtorek pojechaliśmy do Malborka zwiedzić zamek. To był bardzo cenny czas z historią, ciekawymi ludźmi. Popołudniu już pierwsze zajęcia w Pracowni Sitodruku. Uczniowie nauczyli się pracować na tkaninie i własnoręcznie wydrukowali torby z logiem projektu i Unii Europejskiej, która współfinansuje projekt w ramach programu Erasmus+.
Pracując symultanicznie poszczególne grupy miały warsztaty z animacji 3D. Uczniowie nauczyli się obsługi programu 3D Max i zrobili animacje logo projektu. Odbyły się także zajęcia z fotografii- młodzież eksperymentowała i bawiła się światłem. Na lekcji z historii sztuki w Polsce - uczniowie poznali naszych znakomitych malarzy i ich dzieła.
Nauczyciele w tym czasie zwiedzili Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, obejrzeli film z hologramem.
W czwartek pokazaliśmy gościom Gdańsk. Obcokrajowcy byli zafascynowani krótką wycieczką nad morze - wielu z nich widziało je po raz pierwszy w życiu. Pomimo wiatru i zimna udało im się zwiedzić Akademię Sztuk Pięknych z przewodnikiem, Dwór Artusa, Muzeum Historyczne w Gdańsku i Kościół Mariacki.
W piątek, na zakończenie projektu odbył pokaz filmów zrobionych przez uczestników projektu opowiadających o twórczości i pracy artystów np. rzeźbiarza, grafika, muzyka, artystów ulicznych.
To był bardzo intensywny tydzień, ale dający wiele satysfakcji i otwierający zupełnie inne horyzonty. Nasi uczniowie zawarli nowe, ciekawe znajomości i liczymy, że będzie to także dobrą motywacją do nauki i pracy twórczej. Już za kilka tygodni nasi uczniowie pojadą do Rumunii, by tam poznawać specyfikę szkoły i walory kraju.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |