› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Błędy prokuratora w sprawie pobicia 11-latka były, dyscyplinarki nie będzie

› sąd ponad rok temu    21.12.2016
Grażyna Wosińska
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. Amadeusz Żołdak

Prokuratura Okręgowa w Elblągu na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prześwietliła sposób prowadzenia sprawy pobicia 11-latka, przez Prokuraturę Rejonową. „Okręgówka” potwierdziła wcześniejsze ustalenia Prokuratury Regionalnej. Chodziło, m. in. o braki: stałego adresu podejrzanego, karalności oraz opinii biegłego sądowego. Nie będzie konsekwencji dyscyplinarnych.

Przypomnijmy. Ponad trzy tygodnie temu Piotr U. zaatakował 11 - letniego chłopca. Mężczyzna zepchnął go z siodełka roweru, okładał pięściami i kopał po głowie. Zdarzenie zarejestrowała kamera pobliskiego sklepu. Było to wieczorem na skrzyżowaniu Płk Dąbka i Pionierskiej. Mężczyzna był już notowany za groźby i uszkodzenie mienia. Policja przesłuchała go i wnioskowała o dozór policyjny do Prokuratury Rejonowej w Elblągu. Ta zdecydowała, że sprawca miał się stawiać na komendzie trzy razy w tygodniu. Mężczyzna jednak nie przestrzegał zastosowanego dozoru policyjnego.

Prokurator Okręgowy w Elblągu 5 grudnia wystąpił do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku o wyznaczenie innej jednostki do kontynuowania postępowania dotyczącego pobicia 11-latka. Prokurator Regionalny uznał, że w celu uniknięcia zarzutów braku obiektywizmu (chodziło o powiązania rodzinne Piotra U.), sprawę przekazano do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, by ta wyznaczyła inną prokuraturę rejonową. Wybrała tę w Kartuzach.

Dodatkowo prokurator regionalny miał zastrzeżenia wobec sposobu prowadzenia sprawy przez Prokuraturę Rejonową w Elblągu. 

Po pierwsze nie zweryfikowała posiadania przez podejrzanego stałego miejsca pobytu, po drugie brak wszechstronnego ustalenia okoliczności dotyczących warunków osobistych sprawcy, m. in. tego, że był uprzednio karany i czy toczy się w stosunku do niego postępowanie o podobny czyn, po trzecie nie uzyskano opinii biegłego w zakresie medycyny sądowej, której treść może skutkować potrzebą zaostrzenia kwalifikacji prawnej stawianego sprawcy zarzutu

- wylicza prokurator Maciej Załęski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Prokuratura Regionalna nakazała Prokuraturze Okręgowej w Elblągu podjęcie czynności wyjaśniających. Ta polecenie wykonała i przesłała sprawozdanie do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. O komentarz poprosiliśmy rzecznika prasowego. Oto odpowiedź.

Wyniki zleconych czynności wyjaśniających zostały przesłane do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Ustalenia poczynione przez Prokuratora Okręgowego w Elblągu potwierdziły wcześniejsze zastrzeżenia, co do sposobu realizowania w tej sprawie czynności na etapie stosowania środka zapobiegawczego, dotyczące między innymi braku zebrania pełnych i kompleksowych informacji na temat sprawcy, w tym wcześniejszej jego karalności, nadto niezweryfikowania posiadania przez podejrzanego stałego miejsca pobytu.

Wszystkie stwierdzone braki zostały wytknięte pisemnie Prokuratorowi Rejonowemu w Elblągu. Jednocześnie Prokurator Okręgowy, stanął na stanowisku, iż uchybienia te nie dają jednak podstaw do wyciągnięcia konsekwencji natury dyscyplinarnej. Prokurator Regionalny w Gdańsku po zapoznaniu się z wynikami kontroli uznał, że podjęte kroki są w tej sytuacji adekwatne

- przekonuje prok. M. Załęski

 

Powiązane

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Janos
ponad rok temu ocena: 63%  3
Ale tego,ze gówniarz chciał okraść (tak naprawdę okradł, ale dostał wpiernicz) pijanego, nikt nie napisze?
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sokrates.
ponad rok temu ocena: 80% 2
Janos, skoro jesteś pewien swego zgłoś kradzież do prokuratury. Dlaczego jeszcze tego nie zrobiłeś? Skoro wiesz, że było przestępstwo (kradzież) idź na policję. Pewne jest to, że bijący był karany, był pijany, a do tego nie zgłaszał się na policję, jak mu kazali. Pewne jest to, że młodego pobił. Swoim wpisem chcesz kogoś oczernić, pomówić czy chronić....rozwiń dalej, co miałeś na myśli tym wpisem.
~ tgrt
ponad rok temu ocena: 80%  1
ręka rękę myje
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.