› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Będzie zakaz likwidacji szkół? Tego chcą związki nauczycieli

› dzieci i rodzina ponad rok temu    16.09.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 8 ocen 2 / 100%
A A A
Będzie zakaz likwidacji szkół? Tego chcą związki nauczycieli

Według nauczycieli nawet kilkaset szkół może zostać zamkniętych w Polsce w 2015 roku. Tylko w latach 2012-2014 w naszym województwie zlikwidowano 20 szkół. Jedną z nich w Elblągu był Zespół Szkół Turystyczno-Hotelarskich, który przyłączony został do Zespołu Szkół Gospodarczych.

Niezadowoleni rodzice, uczniowie i nauczyciele wychodzą na ulice miast i miasteczek, a Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował list do sześciu ugrupowań politycznych, w którym proponuje im podpisanie porozumienia na rzecz edukacji i jej pracowników. W proponowanym przez ZNP porozumieniu strony miałyby m.in. zobowiązać się do wprowadzenia zakazu likwidacji szkół prowadzonych przez samorządy w celu przekazania ich do prowadzenia innym podmiotom.

Przekonani, że edukacja musi uwzględniać potrzeby, oczekiwania i aspiracje jak najszerszej grupy obywateli, chcemy przyczynić się do tego, aby była ona wolna i niezależna od doraźnych celów politycznych – napisał ZNP.

Robert Lisowski, wójt podkrakowskich Iwanowic przekonał radnych do zgody na likwidację aż 11 gminnych szkół. Chce, by prowadził je ktoś inny, a nie gmina, która musi oszczędzać. Podobnie uważają samorządowcy w całej Polsce. Do kuratoriów oświaty wpływa coraz więcej uchwał o woli likwidacji placówek.

Według Urzędników Najwyższej Izby Kontroli likwidacja szkół nie powoduje pogorszenia warunków kształcenia dla przenoszonych uczniów. Możliwości lokalowe i organizacyjne w ich nowych szkołach są podobne lub nawet lepsze niż te w likwidowanych placówkach.

- Problem jest jednak złożony i wywołuje lokalne konflikty, w których każda ze stron ma swoje racje: gminy bronią pieniędzy, pedagodzy - Karty Nauczyciela, a lokalne społeczności - miejsc kulturotwórczych - informują urzędnicy NIK

Jednocześnie Najwyższa Izba Kontroli zaleca, aby samorządy, które rozważają likwidację szkoły, organizowały – z odpowiednim wyprzedzeniem - debatę społeczną tak, by lokalne społeczności mogły się przygotować do ewentualnego prowadzenia nowej szkoły pod kątem prawnym, organizacyjnym i finansowym. Natomiast zadaniem kuratorów powinno być monitorowanie, czy gminy - wygaszając działalność szkoły bez jej likwidacji - nie uchylają się od realizacji zadania własnego, oraz by w takich przypadkach podejmowali stosowne interwencje, sprawując baczny nadzór nad procesem wygaszania szkół.

Okazuje się, że wspomniana przez NIK debata społeczna stanowi jak dotąd największy problem dla samorządowców, również elbląskich. Informacja o likwidacji Zespół Szkół Turystyczno-Hotelarskich przy ulicy Saperów została podjęta z pominięciem takich działań. Powodem tego miały być oszczędności. Na tym nie koniec, bo pojawiają się kolejne informacje o cięciach w oświacie, związane m.in. z likwidacją IV Liceum Ogólnokształcącego.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ związki do likwidacji
ponad rok temu ocena: 0%  8
Pierwsze do likwidacji są te nieszczęsne zwiazki- skostniały ZNP z leżnymi dziadami i babami
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rodzic
ponad rok temu ocena: 57%  7
W gminie Tolkmicko chcą zlikwidować szkoły podstawowe w Łęczu i Pogrodziu. Nie liczy się to, że mają wysokie wyniki.Tylko kasa która poszła na chybione decyzje w Tolkmicku. Ala mają za to nowy ratusz, puste targowisko, drezyny itp.
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zaniepokojona
ponad rok temu ocena: 33% 6
A w mediach cicho ...
~ tty
ponad rok temu ocena: 40%  5
Cudowny kraj, za parę lat przed kopalniami i przed szkołami będą leżeć na leżakach najbardziej zapracowani pracownicy tych "firm"...
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ RW
ponad rok temu ocena: 67%  4
Po pierwsze - żaden zawód nie powinien mieć specjalnych przywilejów. Jeżeli w jakiejś sferze gospodarczej nie ma popytu na dane produkty lub usługi to firma jest likwidowana. Tak się niestety dzieje w przypadku niżów demograficznych. I druga sprawa - przekazanie szkół w ręce stowarzyszeń i wprowadzenie bonów edukacyjnych. To nie urzędnik będzie wówczas decydował, którą szkołę "odstrzeli" a rodzice, od których zależy gdzie ulokują swoje pociechy. Szkoły będą rywalizowały między sobą o dzieci, podnosząc poziom kształcenia. Menedżerowie szkół zaczną zajmować się prawdziwym zarządzaniem, a nie systematycznym pisaniem sprawozdań potrzebnych urzędnikom, a nauczyciele będą uczyć. A "spece od edukacji" w urzędzie staną się zbędni
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
ponad rok temu ocena: 67%  3
Panie Mateuszu, gdyby zlikwidowano ZSTH to nauczyciele dostaliby wypowiedzenia i odprawy. Myk polega na łączeniu, nie likwidowaniu. I w takim przypadku ZNP może się cmoknąć.
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ alvaro
ponad rok temu ocena: 33%  2
edukacja jest jak najbardziej potrzebna, zanim sie cos zlikwiduje w tej 'branzy' to trzeba to przemyslec kilkanascie razy
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ heheheh
ponad rok temu ocena: 50%  1
Czyli co szkoły puste, tylko nauczyciele beda w nich którzy co miesiąc beda dostawac kase z moich podatków ?
odpowiedz oceń komentarz 6 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.