› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Będzie kolejne wsparcie oprócz programu Rodzina 500 plus

› rozwój i edukacja 8 miesięcy temu    25.04.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Będzie kolejne wsparcie oprócz programu Rodzina 500 plus

Począwszy od sierpnia bieżącego roku zostanie uruchomiony program wsparcia dla uczących się dzieci. „Dobry start” ma objąć uczniów, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat. Wprowadzenie tego rozwiązania zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w dniu 14 kwietnia.

Program „Dobry start”

Rodzice otrzymają po 300 zł na wyprawkę dla każdego uczącego się dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18 lat. Pieniądze, podobnie jak środki finansowe z programu 500 plus, mają być wypłacane na wniosek rodziców. Nie wiadomo jeszcze, do kogo ani w jakim trybie składać podania.

Warto zauważyć, że wsparcie nie będzie wypłacane dla dzieci, które uczęszczają do zerówki (także stworzonej przy szkole). One nie są traktowane jako uczniowie i na nie pieniędzy nie będzie. Nie wiadomo również jak będą potraktowani uczniowie techników – nie ma bowiem pewności, czy będą mogli liczyć na środki z nowego programu aż do matury. Chodzą oni bowiem do szkół pięcioletnich, więc uczą się do 20 roku życia.

Program „Dobry start” będzie realizowany niezależnie od darmowych podręczników. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że:

Uczniowie na dotychczasowych zasadach będą otrzymywali podręczniki i ćwiczenia bezpłatnie. 

Dotacja na podręczniki

Niezależnie od programu „Dobry start”, wszyscy uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej oraz w okresie przejściowym (w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019) uczący się w gimnazjach otrzymują bezpłatne podręczniki lub materiały edukacyjne przeznaczone do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, jak również materiały ćwiczeniowe. Przypomnijmy, że poczynając od roku szkolnego 2017/2018 dla uczniów szkół podstawowych udzielana jest dotacja (do 75 zł na ucznia, w tym na podręcznik do języka obcego). Im starsza klasa, tym wsparcie z budżetu państwa jest wyższe. Dla klasy IV wynosi ono do 140 zł na ucznia, dla klas V i VI – do 180 zł, a dla klas VII i VIII – do 250 zł na ucznia. 

Warto podkreślić, że w związku z licznymi postulatami dyrektorów szkół oraz samorządów w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych wprowadziliśmy zmiany dotyczące rozliczania wykorzystania dotacji podręcznikowej. Zgodnie z nowymi przepisami dotacja naliczana będzie i przekazywana do wysokości maksymalnych kwot na ucznia danej klasy, zróżnicowanych w zależności od etapu edukacyjnego. Szkoła będzie miała do wykorzystania łączną kwotę dotacji i dyrektor szkoły zdecyduje o podziale pieniędzy na podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe dla danej klasy. Oznacza to, że dyrektor szkoły, w uzasadnionych przypadkach, może zwiększyć np. koszt zakupu kompletu podręczników na jednego ucznia, tj. dokonać przesunięć środków finansowych między odpowiednimi klasami.

– poinformowało 20 kwietnia Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.