› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Artykuł Elblag.net inspiracją podczas wizyty przyjaciół z Węgier w Jedynce

› rozwój i edukacja 9 miesięcy temu    4.06.2018
Informacja prasowa
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
 Artykuł Elblag.net inspiracją podczas wizyty przyjaciół z Węgier w Jedynce  fot. nadesłane

Dnia 28.05.2018r. Szkoła Podstawowa nr 1 została odwiedzona przez uczniów i nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Szob na Węgrzech. Wizyta odbyła się w ramach projektu „Wychowanie do tolerancji przez tolerancję” realizowanego w programie „Erasmus +”.

Goście zostali serdecznie powitani przez Dyrekcję szkoły, a następnie obejrzeli pokaz tańca nowoczesnego zespołu „Destinantion” działającego przy Uczniowskim Klubie Tańca Sportowego w Elblągu. Po zakończeniu ekscytującego występu pani Wioleta Stecyk – instruktorka tańca zaprosiła naszych gości do wspólnej nauki krótkiej choreografii do popularnej muzyki.

Po wspaniałej zabawie goście udali się na skosztowanie potraw prezentujących tradycje różnych krajów i regionów, takich jak: sernik wiedeński, pierogi ruskie, kołduny, kluski śląskie.

Następną atrakcją przygotowaną dla naszych gości była lekcja historii pt.„Dwie twarze totalitaryzmu”, którą przeprowadził w języku angielskim pan Szymon Paczkowski. Lekcja opowiadała o wspólnej tragedii, jaką był Holocaust i zagłada polskich oraz węgierskich Żydów. Istotnym wątkiem była też pomoc, jakiej Polacy udzielili narodowi węgierskiemu w 1956 r. po inwazji radzieckiej na ich kraj. Uwypuklono również elbląski epizod tej pomocy, czyli osobę dr Stanisława Wilczewskiego, który z własnej inicjatywy prowadził w Elblągu zbiórkę krwi dla Węgrów. Wątek ten był inspirowany artykułem-wywiadem z żoną p. doktora, jaki przeprowadziła z nią p. Grażyna Wosińska na Elblag.net. 

Kolejnym punktem spotkania było rysowanie kredą na szkolnym boisku symbolu tolerancji, który dla uczniów obu szkół jest najbardziej charakterystyczny.

Ostatnim etapem wizyty było zwiedzanie Starego Miasta i jego najbardziej znanych zabytków.

Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom uczniowie obu zaprzyjaźnionych szkół na zawsze zapamiętają, czym jest tolerancja, wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka. Będą te wartości przekazywać swoim kolegom i koleżankom oraz wcielać w swoim dorosłym życiu. 

SP nr 1
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ hk
9 miesięcy temu 1
"rysowanie kredą symbolu tolerancji" :D A co my Francja, gdzie na zamachy terrorystyczne odpowiadają rysunkami kredą na chodniku? hahah
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.