› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Anioły i ... Turoń w Elblągu, czyli dzieciaki kolędują!

› dzieci i rodzina ponad rok temu    20.12.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Anioły i ... Turoń w Elblągu, czyli dzieciaki kolędują!

Dzisiaj, tj, 20 grudnia, uczniowie Elbląskiej Szkoły Podstawowej prowadzonej metodą Marii Montessori wyjdą na ulice Starego Miasta ze spektaklem Kolędnicy.

Zaczynamy pod katedrą, przy szopce / choince o 14.00 (będziemy tam inscenizować przez 15 min., następnie idziemy dalej).

Uczniowie postanowili zrobić coś, czego w naszym regionie dawno nikt nie widział, za czym tęsknimy i co jest naszym kulturowym dziedzictwem, czyli tradycja kolędowania!

Uczniowie i nauczyciele SP Montessori przygotowując się do tego wydarzenia czerpali z tradycji różnych regionów Polski. Dlatego znajdziemy u nich np.: turonia i niedźwiedzia z cyganem a także anioły, diabła i ...

 Uczestnicy sami wybrali dla siebie postacie i przygotowywali się do wydarzenia w szkole z cenną pomocą rodziców. Mówią, że są trochę nowoczesnymi kolędnikami, bo śpiewają zarówno staropolskie pastorałki, jak i nowoczesne piosenki świąteczne. Wszystko po to, by wspólnie się radować w tym świątecznym czasie.

Kolędowanie, czyli chodzenie przebierańców od domu do domu życzących pomyślności w Nowym Roku jest rzadko już spotykane. W Polsce wiązało się  z okresem bożonarodzeniowym, czyli od Wigilii do Święta Trzech Króli. Był to wyjątkowy okres, czas przejścia. Wiązało się z nim wiele przesądów i wróżb. Jednak był to także czas radości,  zjednoczenia i wspólnego  świętowania. Każdy region Polski ma swoich tradycyjnych kolędników, ale zawsze prowadziła ich Gwiazda Betlejemska, tak jak przy narodzinach Jezusa w Betlejem.

Uczniowie oraz nauczyciele tej szkoły, tradycyjnie rozpoczęli rok szkolny ucząc się o powstaniu świata i człowieka na ziemi. Tak się złożyło, że nauka o naszej erze, czyli erze chrześcijańskiej liczonej od momentu, kiedy narodził się Chrystus, zbiegła się z obchodzeniem świąt. Wiedza uczniów zostanie ugruntowana doświadczeniem świętowania narodzin Chrystusa, a ich Święta będą pełniejsze o większą świadomość wagi tego wydarzenia dla ludzi.

W tym roku postanowiliśmy naszym uczniom pokazać Boże Narodzenie w aspekcie kulturowym i etnograficznym, mówi Anna Nowak-Ludziejewska, dyrektor SP Montessori.  Święta, które wyglądają inaczej w różnych regionach Polski są czymś stałym, niezmiennym w naszej kulturze, obchodzone są co roku, o tej samej porze, z przesłaniem zaprzestania sporów, umacniania więzi rodzinnych pamięci o bliźnich, w zimowej aurze, poczuciu bezpieczeństwa, stabilizacji, zatrzymanego czasu. Naszych uczniów żywo zainteresował zwyczaj chodzenia kolędników. 

Będziemy mieli wszystkie rekwizyty, będziemy przebrani, będziemy barwni, będziemy muzykować, będziemy kolędować pastorałki z różnych regionów polski.

To niezwykłe na skalę regionu wydarzenie!

Zapraszamy wszystkich na wspólne kolędowanie!

Ewelina Majchrzak, Nauczycielka koordynatorka projektu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.