› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, kupując laptop do nauki.

› poradnik 10 miesięcy temu    30.11.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, kupując laptop do nauki.

Są takie sytuacje, gdy dziecko potrzebuje mieć do nauki komputer. Laptop wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, bo jest bardziej mobilny. Szukasz, patrzysz, szperasz i zapewne nie wiesz co wybrać. Nic dziwnego. Na rynku jest tyle modeli laptopów do pracy i laptopów do nauki, że ciężko się na coś konkretnego zdecydować. Na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego laptopa?

 • Jak wybrać laptop dla ucznia? Najważniejsze cechy.
 • Dobra karta graficzna, czyli jaka i dlaczego jest ważna?
 • Co znaczy, że procesor w laptopie powinien być szybki?
 • Jaka powinna być pojemność dysku?
 • Ekran - jaki rozmiar i rozdzielczość?

Jak wybrać laptop dla ucznia? Najważniejsze cechy.

Wybieranie laptopa do nauki to nie lada zadanie. To nie to samo co wybór laptopa do pracy. Przy wyborze pierwszego laptopa dobrze jest się zastanowić, do czego rzeczywiście będzie używany. Czy Twoje dziecko będzie go używało tylko do szukania informacji i oglądania filmów, czy może w przyszłości będzie mu potrzebny do czegoś więcej? Co jeśli okaże się, że dziecko odnajdzie się w programowaniu czy grafice komputerowej? Czy laptop ma służyć tylko do nauki, czy dostarczać też rozrywki?

Jest wiele pytań, na które dobrze by było znać odpowiedź, zanim zaczniesz szukać odpowiedniego komputera. Laptopy mogą być bardzo różne, a różnica polega nie tylko na jego podzespołach, ale też cenie. Kupując laptop do nauki, tak samo jakbyś kupował laptop do pracy, powinieneś pamiętać o tym, że ten sprzęt szybko się zużywa i starzeje. Jeśli teraz kupisz swojemu dziecku podstawowy model, jego parametry wystarczą tylko do obsługi podstawowych programów. Może się to wiązać z tym, że za dwa lub trzy lata, będziesz musiał kupić nowy laptop do nauki.

Jest kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu dla dziecka. Dobrze by było, gdyby sprzęt nie był ciężki. Wiele laptopów potrafi nadal sporo ważyć. 

Jeśli użytkownik laptopa nie do końca panuje nad emocjami, zwróć uwagę na to, z czego zrobiona jest obudowa komputera. Laptopy potrafią być wytrzymałe, ale część z nich jest raczej delikatnym sprzętem.

Dorośli zwracają uwagę na pojemność akumulatora. Im większa, tym lepsza. Zwłaszcza dla ludzi biznesu, podróżujących pomiędzy miastami. Jednak jeśli chodzi o dziecko, nie jest to główny wyznacznik. Spokojnie wystarczy i mniejsza bateria.

Ważne jest dobre połączenie z internetem. Jeśli Twoje dziecko ma lekcje przez internet - to jest jeden z najważniejszych czynników, które mogą przeważyć nad wyborem konkretnego modelu. Standard łączności bezprzewodowej WiFi 5 powinien wystarczyć.

Dobra karta graficzna, czyli jaka i dlaczego jest ważna?

Są dwa rodzaje karty graficznej w laptopach. Karta graficzna zintegrowana i karta graficzna dedykowana. Laptopy do pracy najlepiej wybierać z dedykowaną kartą graficzną. Ma ona większe możliwości. Dobrze sprawdzi się dla graczy. Dzięki niej można uruchomić najnowsze gry. Jeśli dziecko ma artystyczne zapędy, może będzie chciało zająć się grafiką komputerową. W takich przypadkach to jest najlepszy wybór. Karta graficzna zintegrowana będzie odpowiednim wyborem przy normalnym użytkowaniu sprzętu.

Co znaczy, że procesor w laptopie powinien być szybki?

Procesor to serce komputera. Laptop z dobrym procesorem może być droższy, ale warto w niego zainwestować. Dzięki dobremu procesorowi laptop szybciej będzie działał. Procesor ma wpływ na wszystko, co dzieje się w laptopie, dlatego warto przemyśleć jego wybór.

Dla uczniów powinien wystarczyć procesor Intel Core i5 lub AMD Ryzen. To procesory pozwalające na szerszą gamę działań na laptopach. Wystarczą nie tylko do nauki, ale także do grania w gry czy obsługę programów graficznych. Przy wyborze procesora schemat jest łatwy. Im nowsza wersja, tym lepsza.

Jaka powinna być pojemność dysku?

Rozróżnia się dwa rodzaje dysków twardych. HDD i SSD. Ich różnica polega na prędkości działania i pojemnościach. Dyski HDD mają zdecydowanie większe pojemności, jednak ich działanie jest wolniejsze. Możesz mieć przez to wrażenie wolniejszego działania komputera. Laptopy z dyskami SSD działają ciszej i płynniej. Dyski SSD są zdecydowanie szybsze. Jednak zazwyczaj mają mniejszą pojemność.

Im większa pojemność dysku, tym więcej rzeczy można zainstalować. Dla ucznia wystarczy dysk o pojemności 250 GB. Jeśli jednak miałby na komputerze instalować różne gry lub programy graficzne, to dysk powinien być zdecydowanie pojemniejszy.

Ekran - jaki rozmiar i rozdzielczość?

Kolejną ważną sprawą jest przekątna ekranu. Jeśli wiesz, że dziecko nie interesuje się komputerami i w przyszłości nie będzie mu potrzebny do skomplikowanych zadań, ekran może być mniejszy. Jeśli jednak podejrzewasz, że Twoja pociecha uporczywie pójdzie w stronę gier, grafiki lub programowania - warto postawić na większe gabaryty.

Ważne natomiast jest, żebyś patrzył na jakość wyświetlanego obrazu. Dobrze byłoby, gdyby wyświetlany obraz był w jakości HD. Oprócz tego istnieją różne rodzaje matryc. Jeśli dziecko będzie spędzało dużo czasu przed monitorem, to wybór jest oczywisty. Postaw na matowy ekran, który nie będzie odbijał światła, rażąc Twoje dziecko. Dodatkowym atutem będą wbudowane filtry ekranu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.