› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

42 Ogólnopolski Złaz Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego do Fiszewa

› bieżące ponad rok temu    18.02.2014
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
42 Ogólnopolski Złaz Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego do Fiszewa

Już w najbliższy weekend (22 lutego) odbędzie się 42 Ogólnopolski Złaz Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego do Fiszewa. Zapisy trwają do 19 lutego w biurze PTTK.

Przygotowano pięć tras pieszych liczących od 3 do 11 km znajdujących się w pobliżu miejsca wydarzeń. Są to: Gronowo Elbląskie, Jegłownik, Mojkowo, Stare Pole, Rozgart. Turyści zostaną podzielni na grupy, a po przejściu swoich tras spotkają się przy pomniku w Fiszewie. Odbędzie się tam uroczystość patriotyczna, a delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze.

Po uroczystościach w Fiszewie, uczestnicy pojadą do Gimnazjum w Gronowie Elbląskim, gdzie zostaną poczęstowani grochówką, Zostaną także organizowane konkursy dla dzieci: recytatorsko-wokalny, historyczny, krajoznawzo-przyrodniczy.

Impreza ta organizowana jest dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w Fiszewie w 1832 roku. To tutaj przenoszono żołnierzy polskich po upadku Powstania Listopadowego. Powstańcy, nie chcieli wracać na ziemie zaboru rosyjskiego, ponieważ bali się represji ze strony władz. 27 stycznia 1832 roku do bezbronnych powstańców, wędrujących do Francji, pruscy żołnierze otworzyli ogień. Ośmiu żołnierzy zostało zabitych, a wielu rannych. Zabitych powstańców pochowano w zbiorowej mogile w Fiszewie, a wokół mogiły zostaje posadzonych osiem lip.

Właśnie wydarzenia z roku 1832 sprawiły, że grupa członków PTTK zainteresowała się tym. W 1972 roku Andrzej Wiśniewski, Franek Kamrowski, Zenon Urbaniak, Bolek Kołtun i Mietek Perucki wybrali się do Fiszewa, aby szukać śladów tamtych wydarzeń. Od tamtej pory PTTK organizuje coroczne Złazy do Fiszewa. Dzięki Józefowi Cemerzewskiemu udało się 1975 roku odsłonić głaz pamiątkowy z napisem „ Gloria victis – w hołdzie żołnierzom Powstania Listopadowego poległym w Fiszewie w 1832 roku – w XXX rocznicę wyzwolenia ziemi elbląskiej – społeczeństwo miasta i powiatu elbląskiego”. Autorem tekstu był Bolek Kołtun, jeden z pierwszych, którzy zorganizowali Złazy. Miały one od początku na celu przybliżenie tematyki Powstania Listopadowego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.