› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

3 tysiące za naukę. Najlepsi z najnowszej historii z Elbląga, Kętrzyna i Węgorzewa

› rozwój i edukacja ponad rok temu    12.06.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. M. Nowosad oraz FCS

Drużyna z województwa warmińsko-mazurskiego zwyciężyła w prestiżowej „Olimpiadzie Solidarności – Dwie dekady historii". Beata Dzięgo z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu wraz z kolegami Mateuszem Latawskim z liceum w Węgorzewie i Arkadiuszem Tarakwian z Kętrzyna pokonali w finale we Wrocławiu 15 innych 3-osobowych zespołów z całej Polski. 

- To wyjątkowy konkurs, bo wymaga „solidarności" od zespołu. W etapach wojewódzkich wyłanianych jest 3 najlepszych uczniów najczęściej z różnych miast, wsi i miasteczek. Muszą oni razem pracować do finału. W innych konkursach najczęściej jest jeden finalista, z którym pracuje nauczyciel. Tu wymagana jest praca zespołowa – wyjaśnia prezes Fundacji Centrum Solidarności Danuta Kobzdej.

Ekipa z Warmii i Mazur przygotowała prezentacje/film na temat satyry, anegdoty w walce z propagandą PRL w latach 70 i 80 tych ubiegłego wieku.

- Nagraliśmy „Dziennik Telewizyjny" ale z informacjami z  kawałów i skeczy z tamtych czasów. Takie odwrócenie roli. Było o „ścieżkach zdrowia" MO i pustych pułkach w sklepach – mówi Beata Dzięgo z II LO w Elblągu.

Film spodobał się jury, na czele którego stał szef warszawskiego IPN prof. Jerzy Eisler, bo warmińska prezentacja „nie była ponura".

Podczas finału w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu ( tam gdzie narodziła się „Solidarność Walcząca" ) młodzi ludzie przeszli szczegółowy egzamin ustny i musieli obronić swojej prezentacji

( podobna formuła jak obrona pracy magisterskiej). Jury zauroczona została naturalnością elbląskiej ekipy, która o wartości anegdoty i satyry mówiła w odniesieniu do dzisiejszych czasów.

- Do historii, źródeł ale także do obecnych wydarzeń należy podchodzić z humorem i dystansem – podsumował Mateusz Latawski z Węgorzewa.

- Chciałby, żeby tak myśleli wszyscy a zwłaszcza młodzi historycy – skomplementował wystąpienie prof. Eisler.

Drużyna z województwa warmińsko-mazurskiego w nagrodę otrzymała promesę indeksu na Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Gdański. Ponad to dla każdego 3 tysiące złotych, cenne nagrody rzeczowe oraz dwudniowe szkolenie w Warszawie. Nauka się opłaca.

Marek Nowosad

oraz z realizacji filmu. Autorzy : M. Nowosad oraz FCS

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.