› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

20 tydzień ciąży - czy to już czas na pierwsze ruchy dziecka? Sprawdź!

› poradnik ponad rok temu    2.12.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
20 tydzień ciąży - czy to już czas na pierwsze ruchy dziecka? Sprawdź!

Kobiety, które dowiadują się o ciąży, nie mogą doczekać się pierwszych ruchów dziecka. To niesamowite przeżycie, które pamięta się do końca życia. Kiedy można spodziewać się pierwszego odczuwalnego poruszenia? Czy jest to moment, który można przeoczyć?

Dziecko porusza się już od pierwszych tygodni ciąży. Jednak jego wymiary są tak małe, że wykonywane ruchy są zupełnie niewyczuwalne przez kobietę. Zmienia się to mniej więcej w połowie ciąży (ok. 20 tydzień ciąży) – wtedy, gdy płód staje się coraz większy.

Pierwsze ruchy dziecka nie wcześniej niż 20 tydzień ciąży

Zbliża się 20 tydzień ciąży, a Ty z niecierpliwością oczekujesz wyraźnych kopnięć i uderzeń? Na takie odczucia musisz jeszcze poczekać, ponieważ pierwsze ruchy są znacznie delikatniejsze. Niewiele mają wspólnego z kopnięciami – przypominają raczej bulgotanie czy przelewanie. Z tego powodu bardzo często bywają mylone np. z ruchami jelit.

Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się bardzo sporadycznie, np. po jedzeniu albo w trakcie odpoczynku. Z czasem jednak ich częstotliwość zwiększa się, podobnie jak intensywność. Natomiast mniej więcej od 32 tygodnia ruchy stają się coraz bardziej wyraźne (a nawet bolesne), ale pojawiają się coraz rzadziej. Ponownie zwiększają częstotliwość po ukończeniu 37 tygodnia ciąży.

Pierwsze ruchy dziecka wcześniej u wieloródek

Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy, ruchy dziecka zaczynają odczuwać mniej więcej około 20 tygodnia. Tymczasem wieloródki zwykle zaczynają odczuwać pierwsze ruchy już kilka tygodni wcześniej – mniej więcej ok. 18 tygodnia ciąży.

Rutynowe liczenie ruchów płodu – czy to konieczne?

Chociaż jeszcze do niedawna zalecało się kobietom liczenie ruchów płodu po 30 tygodniu, obecnie stanowisko lekarzy ginekologów jest inne. O ile nie istnieją uzasadnione przypadki (np. komplikacje w ciąży, cukrzyca czy nadciśnienie u ciężarnej), nie ma potrzeby rutynowego liczenia ruchów dziecka w ciągu doby.

Lekarz ginekolog powinien jednak poinformować o konieczności poznania indywidualnego charakteru dziecka i – w razie niepokojącego zmniejszenia lub zwiększenia aktywności – zgłoszenia się na oddział położniczy.

Zawsze, gdy kobieta w ciąży nie jest pewna, czy liczba ruchów płodu uległa zmniejszeniu, powinna położyć się na lewym boku, a następnie liczyć aktywność dziecka. Jeżeli w ciągu 2 godzin uda się wyczuć 10 odrębnych ruchów, wszystko jest w porządku. Wystąpienie mniejszej liczby ruchów oznacza konieczność niezwłocznego zgłoszenia się do szpitala.

Pierwsze ruchy dziecka wyznaczają datę porodu?

Okazuje się, że pierwsze ruchy dziecka pozwalają nie tylko na ocenę prawidłowego przebiegu ciąży. Często są one wyznacznikiem związanym z datą porodu. Powszechnie uważa się, że od pierwszych ruchów dziecka do rozwiązania ciąży mija ok. 20 tygodni. Warto jednak mieć świadomość, że są to obliczenia orientacyjne – nie da się bowiem w 100% przewidzieć terminu porodu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.