› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

11-letnia elblążanka odznaczona przez Andrzeja Dudę prezydenta RP

› dzieci i rodzina ponad rok temu    13.06.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Antoninę Martuszewską, 11-letnią uczennicę z Elbląga Medalem za Ofiarność i OdwagęPrezydent RP Andrzej Duda odznaczył Antoninę Martuszewską, 11-letnią uczennicę z Elbląga Medalem za Ofiarność i Odwagę fot. rzysztof Sitkowski//Kancelaria Prezydenta RP

Wczoraj (12.06) prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Antoninę Martuszewską, 11-letnią uczennicę z Elbląga Medalem za Ofiarność i Odwagę. Uratowała życie swojej siostrze, która uległa wypadkowi drogowemu. Wydostała też z wraku brata. Współpracowała z ochotnikami, by przenieść siostrę i młodszego braciszka w bezpieczne miejsce. Informowała także służby i rodzinę o istotnych szczegółach.

Bohaterowie to nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci. Do nich należy elblążanka Tosia Martuszewska, już odznaczona medalem Młody Bohater (pisaliśmy o tym), a wczoraj „dorosłym” Medalem za Ofiarność i Odwagę przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP.

Przypomnijmy: dziewczynka zachowała zimną krew i udzieliła skutecznie pomocy rannemu rodzeństwu, poszkodowanemu w wypadku. Jak podaje komunikat organizatora akcji „Młody Bohater" - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji:

(...) stabilizowała kręgosłup szyjny i udrażniała górne drogi oddechowe nastolatce, by ta nie udusiła się pod naporem masy własnego ciała oraz zabezpieczyła ją termicznie – dzięki temu uratowała siostrze życie.

Postawa dziewczynki nie jest przypadkiem. Tosia ukończyła szkolenie dotyczące Indywidualnych Technik Ratunkowych (Konwencja STCW SOLAS dotycząca ratowania życia na morzu) i Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej (Ustawa o Ratownictwie Medycznym). Zajęcia były prowadzone przez praktyków, między innymi ze Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego i Policji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ clodwik
ponad rok temu ocena: 75%  1
Pan Adrian zwany prezydentem,smieszny wesolek.Brawo dla dziewczynki,prawdziwy bohater!!!!
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.